25. godzina – David Benioff

ksiazka„25. godzina” to książka wyjątkowa. Większość ludzi trafia do niej po obejrzeniu filmu będącego jej udaną adaptacją. Obraz, w którym główną rolę gra świetny Edward Norton wzrusza i zmusza do refleksji, jednocześnie zachęcając do przeczytania książki. Jednak działa to także w drugą stronę – po przeczytaniu powieści Benioffa z chęcią ogląda się film. „25. godzina” opowiada o mężczyźnie, który zostaje skazany na 7 lat więzienia. Montgomery Brogan to dawniej diler narkotyków, dziś – wydawałoby się porządny mężczyzna, który chce rozliczyć się ze swoim życiem. Poznajemy go w chwili, w której pozostała mu jedynie doba do momentu, w którym musi stawić się w więzieniu i zgłosić się do odbycia kary pozbawienia wolności.

Zanim to nastąpi, Monty postanawia dowiedzieć się, kto go wsypał. Rozpoczyna sentymentalną wędrówkę po ważnych dla siebie miejscach, ale i wydarzeniach, które ukształtowały jego obecne życie. Książka Benioffa ma wyjątkowy klimat, który sprawia, że niemal natychmiast, bez problemu przenosimy się w wyobraźni do Nowego Jorku. Wydaje nam się, że wraz z głównym bohaterem przeżywamy jego rozterki i narastający strach przed nieznanym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Monty jest w gruncie rzeczy dobrym człowiekiem, który jedynie zboczył z drogi.

Prosty, przyjemny język, a do tego bardzo ciekawa fabuła sprawiają, że od książki trudno jest się oderwać, dopóki nie skończymy jej czytać.

Ze względu na tematykę, jest ona idealną powieścią dla studentów, szczególnie tych kształcących się na kierunkach związanych z psychologią. Choć nie może być pomocą naukową jako taką, to jednak może zaciekawić tych, którzy lubią wycieczki w głąb ludzkiej duszy, trudnych pytań, niejasnych odpowiedzi i ogromnej obawy przed tym, co przyniesie każda następna godzina.