Antygona w sztuce i szkole

Antygona to chyba najpopularniejsza antyczna tragedia znana i znienawidzona przez bardzo wielu uczniów. WE polskiej szkole jest tak, ze nawet ciekawe działa literatury polskiej i powszechnej traktuje się sztampowo, typowo i często nic nie wnosząc, bardzo nudzą uczniów. Antygona to pewien wzorzec, w którym zawarta jest miłość kazirodcza, wątek zbrodni, winy i kary. Porusza te wątki bardzo wiele dzieł różnych epok, toteż możemy mówić o wiecznie żywej Antygonie. Sztuka także podejmowała wielokrotnie tematykę iście zaczerpniętą z tragedii antycznej. Bardzo wielu maturzystów w swych wypracowaniach bierze Antygonę jako przykład wielu cech i złożonej osobowości, nawet liczne testy i maturalne i gimnazjalne wzbogacone są często o pierwiastek antyczny, a najlepszym przykładem jest albo Antygona albo Król Edyp. Ciekawą sprawą jest właśnie kolejność czytania obu tekstów. Antygonę zna każdy uczeń gimnazjum – a przynajmniej powinien ją znać, a króla Edypa mają okazję poznać już nieliczni – ci, którzy udają się do liceów i techników.

Ciekawe jest, że To Król Edyp jest wcześniejszy jeśli chodzi o zdarzenia, niż Antygona, a poznajemy wcześniej jego córkę. Zagadka polskiej edukacji – na pewno nie jedyna i nie ostatnia. Warto jednak znać oba dzieła, by mieć czasem coś do powiedzenia o tragedii antycznej.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.