Bibliologia – co to takiego?

książki

książkiNauki humanistyczne to dość rozbudowana kategoria przedmiotów naukowych. Wśród nich można znaleźć m.in. bibliologię. Popularnie jest ona znana jako księgoznawstwo i ogólnie rzecz ujmując, zajmuje się po prostu książkami. Oznacza to, że skupia się zarówno na literaturze, jako nośniku treści, na przedmiocie, ale również jako na istotnym elemencie kultury, który służy do jej przechowywania, przekazywania itd. Ponadto, w obrębie zainteresowań bibliologii znajdują się również wszelkie placówki w jakiś sposób związane z książkami, czyli m.in. biblioteki, drukarnie, wydawnictwa.

Bibliologia rozwijała się przez wiele lat – szacuje się, że jej początki miały miejsce w XVIw., gdy powstała praca naukowa pt. „Bibliologia”. Na przestrzeni lat, kolejni eksperci poszerzali jej znaczenie. Jednak w XIXw. Nieco sprecyzowano to pojęcie, zaliczając do przedmiotu naukę o pismach i językach, historię piśmiennictwa, wiedzę o literaturze, drukarstwie oraz księgarstwie, a także wiedzę o pisaniu książek.

Chociaż bibliologia wciąż jest dość mało znaną dziedziną nauki, to jednak w Polsce można ją studiować. Trzeba jednak dodać, że studia bibliograficzne najczęściej dzielą się na konkretne specjalizacje, które studenci samodzielnie wybierają. Między innymi, są to bibliotekoznawstwo, polityka wydawnicza i księgarstwo czy też zarządzenia informacją. Istnieje opcja wyboru studiów licencjackich, magisterskich, ale też podyplomowych.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.