Cechy charakterystyczne humanizmu

człowiek

człowiekChociaż humanizm ewoluował na przestrzeni wieków, to jednak jego podstawowe cechy wciąż są identyczne. Przede wszystkim, skupia się on na człowieku i poznawaniu go. Jednak specjaliści potrafią znacznie dokładniej wyodrębnić poszczególne cechy charakterystyczne tego nurtu naukowego. Mimo, że brzmi to dość dobitnie, to jednak uważa się, że jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym aspektem humanizmu jest szowinizm gatunkowy. To po prostu bardziej zwięzłe określenie wspomnianego już zainteresowania tylko jednym gatunkiem istot żywych – gatunkiem homo sapiens. Tu właśnie człowiek jest najważniejszy, a nie inne organizmy.

Poza tym, ważną cechą humanizmu jest odkrywanie prawdy. Humaniści nie kierują się wierzeniami, legendami, ale tylko i wyłącznie czysta prawdą. Pojawia się tu argumentacja i sceptycyzm, a sama prawda powinna być odkrywana przez ludzi w trakcie całego ich życia.

Ponadto, humanizm wiąże się z optymizmem. Chodzi tu głównie o wiarę w ludzkie możliwości, w ludzką siłę. Według humanistów, człowiek jest z natury dobry, dlatego też nie powinno mu sprawiać trudności życie zgodne z teoriami humanistycznymi. Jednocześnie, to właśnie dobro ma prowadzić do inwestycji w ludzkość, do rozwoju człowieka nie tylko, jako jednostki, ale i jako całego gatunku. Oznacza to, że humaniści nie skupiają się jedynie na teraźniejszości i poprawie własnego bytowania, ale myślą też o przyszłych pokoleniach, którym przekażą swój dorobek naukowy czy kulturowy.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.