Chemia jako nauka

Chemia

Chemia to jedChemiaen z tych przedmiotów, które uważane są za najtrudniejsze. Ma to związek z faktem, że zalicza się ją do przedmiotów ścisłych. Razem z fizyką, to właśnie chemia jest uznawana za podstawę wszelkich nauk o charakterze przyrodniczym. Chemia jest mocno powiązana z biologią czy geografią. Wiedzę z jej zakresu wykorzystuje się w wielorodnych branżach.

Chcąc skrótowo opisać chemię, należy podkreślić, że zajmuje się ona badaniem zjawisk zachodzących w przyrodzie. Skupia się ona dokładniej na właściwościach substancji, które składają się na otaczający nas świat. Szczególną uwagę zwraca się tu na przemiany jakościowe substancji, ponieważ to one są najbardziej zagadkowymi kwestiami w tej dziedzinie. Warto przy tym wiedzieć, że każde ciało składa się z pierwiastków i atomów, które są podstawowymi cząsteczkami, o których mowa w chemii.

Chociaż elementy chemii znane są już od czasów starożytnych, to jednak jako nauka, zaczęła się ona rozwijać dopiero w XVIIw. Za jej ojców uważa się Boyle’a, Lavoisiera i Daltona. Ze względu na swoją złożoność, nauka ta bezustannie się rozwija. Wraz z postępem technologicznym, można wykorzystywać coraz dokładniejsze urządzenia pozwalające na jej badanie, więc pewnym jest, że jeszcze przez wiele lat postęp w tej dziedzinie będzie utrzymywał szybkie tempo.

Jako, że chemia zajmuje się tak ważkimi sprawami dotyczącymi ludzkiego życia, jak i całego świata, tak ożywionego, jak i nieożywionego, to oczywistym jest, że chemia należy też do przedmiotów szkolnych. Wprowadza się już w starszych klasach podstawówki, jednak są to tylko najważniejsze tematy. Poważniejsze kwestie porusza się w gimnazjum oraz w liceum. Chemię można również zdawać, jako jeden z przedmiotów maturalnych. Istnieje też możliwość jej studiowania.

1 Comment

  1. Ja na chemii się zupełnie nie znam, ale podziwiam tych, którzy np pracują jako farmaceuci czy dentyści – oni mają z chemią do czynienia na co dzień, i to w jakim wydaniu!
    Brawa na pewno sie należą, zwłaszcza od tych, którzy męczyli sie na 1 godzinie chemii w szkole.

Comments are closed.