Ciekawostki na temat bezstresowego wychowania

Dziś żaden nauczyciel nawet nie pomyśli o tym, by swojego ucznia ukarać karą cielesną. Bezstresowe wychowanie wprowadziło bezwzględny zakaz takich zachowań, natomiast naruszenie nietykalności ucznia może skutkować rozmaitymi karami, czego jednak większość nauczycieli woli nie sprawdzać. Kilkaset lat temu z kolei stwierdzono, że klęczenie na grochu czy cios z linijki w dłonie jest niezwykle skuteczną metodą wychowawczą i jak się okazuje, wychowankowie starych systemów oświatowych za tym tęsknią. Później linijkę zastąpiono witką, co pozwalało jeszcze głębiej odczuwać żal za uczniowskie przewinienia. Takie bonusy można było otrzymać za najrozmaitsze przewinienia. Żadnemu uczniowi zatem nie przychodziło do głowy, aby jawnie sprzeciwić się temu, co mówi nauczyciel. W niektórych szkołach zdarza się jeszcze, że nauczyciel każe stać poza ławką niesfornemu uczniowi. Gdzieniegdzie wciąż stoją ośle ławki, choć zrezygnowano już całkowicie z nakładania oślich uszu. W czasach Augusta III uczeń nieprzygotowany do lekcji musiał nosić słomianą koronę. Dziś natomiast wiele kar odnosi się do sfery psychicznej dziecka. Wykluczenie z uczestnictwa w imprezach szkolnych czy wycieczkach jest być może bardziej dotkliwą karą niż bicie.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.