Co nam daje czytanie książek?

O pozytywnych skutkach czytania książek wie chyba każdy z nas. Dużo mówi się o tym, że czytanie rozwija nas pod względem intelektualnym, emocjonalnym. Jednak, jak dostrzec konkretne korzyści czerpane z literatury? Przede wszystkim, liczy się wartość merytoryczna książki. Poznawane treści pozwalają nam na dowiedzenie się wielu nowych rzeczy. Nie wszystkie z nich będą nam potrzebne w codziennym życiu, ale z pewnością wzbogacą naszą wiedzę o świecie. Nigdy nie wiemy, czy akurat dana drobnostka nie okaże się przydatna w jakiejkolwiek sytuacji. Zawsze lepiej jest wiedzieć więcej niż mniej – to oczywiste. Poza tym, czytanie książek może nas uwrażliwić. Czytając często i dużo stajemy się wrażliwsi na sztukę, łatwiej jest nam dostrzec artyzm, piękno zaklęte w słowach. Dodatkowo, długotrwałe wpatrywanie się w słowa i zdania poprawia nasze umiejętności językowe. Bez względu na to, po jakiemu mówimy i w jakim języku czytamy, zapoznając się z książką, poznajemy również zasady gramatyki, ortografii, stylistyki. Nie musimy niczego wkuwać, a mimo tego zapamiętujemy wiele reguł, jakimi kieruje się używany przez nas język. Pobocznymi korzyściami płynącymi z czytania książek są rozrywka i świetny pomysł na zagospodarowanie wolnego czasu. W zależności od fabuły, literatura może nas bawić, fascynować. Zawsze przeniesie w nas inny świat, co pozwoli oderwać się od nudnej lub problematycznej rzeczywistości. Dzięki publikacjom literackim przeżyjemy niesamowite przygody, doznamy czegoś, czego nie znamy z realnego życia. Kto wie, może niektórzy z nas odkryją przy okazji jeszcze inne zalety czytania?