Co z ebookami w polskich szkołach?

laptop

laptopChociaż już od dawna politycy zapewniają, że wprowadzenie ebooków edukacyjnych do polskich szkół byłoby rozwiązaniem bardzo komfortowym dla rodziców, którzy nie musieliby ponosić już tak wygórowanych kosztów związanych z drukowanymi podręcznikami, to jednak wciąż jeszcze nie zagościły one na stałe w polskich placówkach.

Do tej pory udało się zakończyć pierwszy etap programu „Cyfrowa Szkoła”. Dzięki niemu, do lutego tego roku w 402 szkołach pojawiły się sprzęty umożliwiające korzystania z multimedialnych pomocy naukowych. W dalszych fazach programu, w wybranych placówkach pojawić mają się pierwsze podręczniki elektroniczne. Na razie są to trzy rodzaje książek do matematyki. W 2014r. mają się rozpocząć testy kolejnych publikacji tego typu.

E-podręczniki mają być darmowe, jednak nie będą one zastępowały podręczników drukowanych, a jedynie będą wsparciem dla nauczycieli. O tym, z jakich konkretnie książek będą korzystały dzieci konkretnych klas zadecydować mają nauczyciele w porozumieniu z rodzicami uczniów. Oczywiście, zastosowanie elektronicznych wersji podręczników niepokoi wydawców, którzy obawiają się, że stracą przez to znaczną liczbę klientów. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma podjąć rozmowy, by uspokoić je i dojść do kompromisu.

Korzystanie z multimedialnych pomocy naukowych oraz z elektronicznych podręczników wymaga również przeprowadzenia stosownych szkoleń wśród kadry nauczycielskiej szkół objętych programem „Cyfrowa Szkoła”. Będą oni przygotowani do korzystania z różnych źródeł wiedzy udostępnianych w wersjach elektronicznych.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.