Czego nauczycie się na studiach o kierunku materiałoznawstwo?

Dobre, kierunkowe wykształcenie to wielki atut na współczesnym rynku pracy. W związku z coraz większą rolą, jaką we współczesnej gospodarce odgrywają nowoczesnych materiały, techniki i technologie produkcji, badania materiałów, a zatem materiałoznawstwo wydaje się rozsądnym kierunkiem studiów, zwłaszcza dla osób poszukujących ciekawej specjalizacji z obszaru nauk ścisłych/inżynieryjnych. Badania materiałów to kierunek bardzo specyficzny, ale i bardzo przyszłościowy. Szybkość postępu technologicznego, a także wprowadzanie na rynek kolejnych generacji nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych i innych, wymusza konieczność systematycznej weryfikacji wytrzymałości i użyteczności wielu produktów. Jeśli zatem lubisz pracę w laboratorium, ten kierunek studiów może być strzałem w dziesiątkę. A czego nauczysz się w trakcie studiów?

Dowiesz się czym są badania materiałów, jak się je przeprowadza i jak interpretuje się ich wyniki. Poznasz wiele szczegółowych technik badawczych, przy pomocy których analizuje się wytrzymałość oraz jakość wykonania różnego typu konstrukcji i gotowych produktów. Na studiach tego typu mówi się zwykle o dwóch rodzajach badań – badaniach nieniszczących oraz niszczących. W pierwszej grupie poznasz m.in. zasady prowadzenia badań wizualnych, radiograficznych, penetracyjnych, ultradźwiękowych czy magnetyczno-proszkowych. Do drugiej grupy badań zalicza się m.in. badania twardości materiałów, podatności na zgniatanie czy rozciąganie, a zatem nauczysz się prowadzenia i analizowania wyników pomiarów dokonywanych w warunkach laboratoryjnych, przy zastosowaniu wysokospecjalistycznego sprzętu pomiarowego. Takie studia to także wiele innych cennych informacji, które będą przydatne także przy pracy na wielu stanowiskach inżynieryjnych, zwłaszcza z obszaru kontroli jakości produktów czy ich certyfikacji.

A co po zakończeniu nauki? Po ukończeniu studiów o kierunku materiałoznawstwo możecie chociażby prowadzić badania ultradźwiękowe w de-tech.pl lub w innych firmach posiadających odpowiednie laboratoria przystosowane do wykonywania tego typu analiz. To gdzie znajdziecie pracę w pewnym stopniu zależy również od wybranej przez was specjalizacji. Miejsca pracy dla osób, które ukończyły materiałoznawstwo czekają m.in. w firmach zajmujących się produkcją różnego typu materiałów (polimerów, kompozytów, ceramiki itp.), przy kontroli składu i jakości materiałów (w hutach, laboratoriach przyzakładowych itp.), przy obróbce materiałów i w wielu innych sektorach gospodarki, w tym w branżach zajmujących się najnowszymi technologiami.

1 Comment

  1. Kierunek ciekawy, ale czy on się przyda w przyszłości? To jest ciekawe pytanie.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.