Czy nauka języka francuskiego musi być trudna?

nauka

naukaJęzyk francuski uważany jest za jeden z trudniejszych języków należących do grupy romańskiej. Niełatwa jest dla nas specyficzna wymowa czy gramatyka, która potrafi przysporzyć wielu problemów. Czy jednak nauka tego języka zawsze musi być trudna i nudna?

Nauka poprzez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest znacznie efektywniejsza od wkuwania na pamięć setek nowych słówek i zasad gramatycznych. Jeżeli uczymy się w domu – warto wziąć pod uwagę takie aplikacje jak Duolingo, które wprowadzają element rywalizacji idąc z duchem dzisiejszych czasów. Taka nauka to nie tylko świetna rozrywka w mroźne zimowe wieczory, ale również doskonały sposób poznania zasad języka francuskiego dla początkujących.

Kursy zorganizowane

Jeżeli chodzi o kursy języka francuskiego Warszawa, Wrocław, Gdańsk i inne duże miasta posiadają szeroki wachlarz szkół, które oferują naukę tego języka. Kursy te prowadzone są różnymi metodami, dzięki czemu każdy z nas może wybrać tę, która najlepiej sprawdza się w jego przypadku. Ponadto, w nauce języka na kursie wspomagają nas profesjonalni lektorzy, którzy doskonale wiedzą, jak podejść do swoich uczniów, aby zapewnić im odpowiedni poziom motywacji i sprawić, że szybką rozwiną swoje umiejętności.

Słuchanie przede wszystkim

Aby francuski nie stał się dla nas udręką, a jego nauka stała się z czasem łatwiejsza warto szczególną uwagę poświęcić słuchaniu. Oglądanie filmów czy słuchanie piosenek w języku francuskim powinno towarzyszyć nam od początku jego studiowania. Dzięki temu znacznie łatwiejsze będzie dla nas zrozumienie native speakera, który przecież mówi nie tylko swoim własnym dialektem, ale również swoim własnym tempem.

Korelacje

Uprzyjemnieniem i ułatwieniem nauki języka francuskiego jest również doszukiwanie się korelacji pomiędzy nim a innymi językami, które opanowaliśmy na wyższym poziomie. Wiele słów angielskich to zapożyczenia z francuskiego. Znacznie więcej znajdziemy ich w innych językach z grupy romańskiej, czyli np. hiszpańskim. Również do języka polskiego przeniknęło wiele słówek francuskich, które funkcjonują w nim do dzisiaj. Odnajdywanie tego typu powiązań pomaga zapamiętywać poszczególne słowa i zwiększa naszą językową czułość, która jest jednym z filarów niezbędnych do opanowania języków obcych w stopniu zaawansowanym.

Dajmy sobie czas

Nauka francuskiego nie będzie dla nas bardzo trudna, jeżeli rozłożymy ją w czasie, w którym systematycznie będziemy ćwiczyć, próbować i robić wszystko, aby opanować go na zadowalającym nas poziomie. Nie jest tajemnicą, że języka nie nauczymy się w jeden tydzień, ale za to możemy go szybko zapomnieć, dlatego, nawet jeżeli wydaje nam się, że jesteśmy na wysokim poziomie – zaniechanie nauki nie jest dobrym pomysłem.

6 Comments

  1. Akcenty są trochę trudnawe, ale da się przeżyć.

  2. Jak dla mnie język francuski jest łatwy, po prostu go rozumiem, aczkolwiek bardziej lubię angielski (za to niemieckiego nie znoszę!)

  3. Ja chodziłem do klasy, w której dwie grupy uczyły się dwóch różnych języków: rosyjskiego i francuskiego. No i nie raz ta druga grupa uczyła nas podstawowych słów, zwrotów czy nazw po francusku. Istny kosmos 🙂 Pismo, wymowa. Dla mnie francuski to chyba jeden z najtrudniejszych języków. Podziwiam ludzi, którzy go opanowują 🙂

  4. Az dziw bierze, gdy widzę inne, o wiele gorsze od Twojego blogi z tysiącami wyswietlen dziennie, ludzie tam nie trzymaja się nawet prawidłowej składni 🙁 Ech, mam nadzieje jednak, ze czytelnicy kiedys przejrzą na oczy i porzuca ten chłam na rzecz czegoś wartosciowego, a wtedy będę mogl się chwalic, ze czytalem Twojego bloga zanim był jeszcze najpopularniejszym w Polsce 🙂

  5. Nie musi być trudna nauka francuskiego. W moim przypadku to najtrudniej to było się zabrać za nuakę. Ostatnio zainstalowałam sobie apke na telefon itanie.eu/produkty-produkt:fiszki-francuski—na-smartfona—s%C5%82ownictwo-2.html i jak się nudzę to pouczę się kilku słówek. Do tej pory to z nudów po necie buszowałam.

  6. Sama nauka francuskiego w wymowie nie jest trudna jednak co do gramatyki to jest ciężko. W moim przypadku bez dodatkowego korepetytora to ani rusz pogubiłabym się całkowicie, dzięki Preply znalazłam genialnego nauczyciela http://obozy-jezykowe-za-granica.pl/preply-ucz-sie-francuskiego-z-domu

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.