Czym jest maturalny „klucz”?

Oficjalnie mówi się, że klucz maturalny zapobiega takim sytuacjom, w których egzaminatorzy z jednego miasta oceniliby maturę inaczej, niż egzaminatorzy z innej części kraju. By ujednolicić wymagania zostały stworzone takie właśnie „ściągi” dla nauczycieli. Ogólnie rzecz biorąc klucz maturalny, to instrukcja schematyczna sprawdzania prac maturalnych. Żeby go używać, należy założyć, że przedmioty humanistyczne, takie jak historia czy język polski, należy sprawdzać tak samo jak ścisłe i że istnieje tylko jedna słuszna odpowiedź zawarta w schemacie.

Niestety dla inteligentnych uczniów, posiadających bardzo szeroki zasób słów, oraz nie  myślących schematycznie, może to oznaczać gorzej zdany egzamin. Tutaj swoboda stylu i erudycja nie jest wskazana, taki sposób napisania matury mógłby bardzo się różnić od przyjętego klucza. Klucz maturalny jest jedynie wygodnym rozwiązaniem dla uczniów słabych, gdyż mogą się oni wyuczyć kilku schematów i operować nimi na egzaminie. Tak więc samodzielność myślenia w zestawieniu z kluczem maturalnym może przynieść nieciekawe skutki, w postaci źle zdanego egzaminu maturalnego. Klucz maturalny nie jest więc rozwiązaniem dobrym, by oceniać sprawiedliwie oraz obiektywnie. Jednym z rozwiązań tego problemu może być posługiwanie się bardziej elastycznym kluczem do sprawdzania zadań maturalnych.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.