Czym są zabawki sensoryczne?

W świecie dziecięcych zabawek znajdziemy dziesiątki kategorii produktów różniących się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i sposobem ich stosowania. Do najpopularniejszych kategorii zabawek dziecięcych zliczamy różne rodzaje klocków, maskotek, lalek, samochodzików, gier i puzzli. W przypadku najmłodszych dzieci ciekawą kategorię zabawek tworzą także tzw. zabawki sensoryczne, czyli zabawki wpływające na zmysł dotyku, wzroku, słuchu lub węchu.

Czym są?

Nowoczesne zabawki sensoryczne mają oddziaływać na zmysły dziecka i tym samym wpływać na prawidłowy jego rozwój. W sprzedaży znajdziemy kilka typów zabawek sensorycznych. Najpopularniejsze z nich to zabawki stymulujące zmysł dotyku dziecka. Obok nich znajdziemy również zabawki stymulujące zmysł wzroku i słuchu, a także zabawki stymulujące zmysł węchu – te są stosunkowo rzadko spotykane i raczej trudnodostępne. Przykładem takich zabawek (stymulujących węch) mogą być specjalne zastawy składające się z kolorowych kart przedstawiających owoce i małych buteleczek, w których ukryto owocowe aromaty. Celem zabawy jest łączenie zapachu z rysunkiem owocu.

Na co oddziaływują?

Zabawki rozwijające dotyk – to popularny rodzaj zabawek sensorycznych, których celem jest stymulacja zmysłu dotyku poprzez oddziaływanie ciekawą, mocno zróżnicowaną fakturą. Dobrym przykładem takich zabawek mogą być miękkie materiałowe książeczki, w których ilustracje wykonane są z materiałów o różnej fakturze, z tkanin gładkich, śliskich, szorstkich, puszystych, miękkich i twardych. Innym przykładem zabawki sensorycznej rozwijającej zmysł dotyku dziecka są różnego rodzaju masy plastyczne, w tym plastelina.

Zabawki stymulujące wzrok – są to wszelkiego typu zabawki wyposażone w migające, kolorowe światełka, które zapalają się po wykonaniu określonej akcji przez dziecko. Ciekawym przykładem takich zabawek mogą być także projektory, które pozwalają wyświetlać na ścianie różnorodne kształty i obrazy. W przypadku najmłodszych dzieci zabawki sensoryczne stymulujące zmysł wzroku mogą przybierać formę czarno białej książeczki, która pozwala w łatwy sposób identyfikować różnego rodzaju kształty.

Zabawki pobudzające zmysł słuchu – to wszystkie zabawki, które po naciśnięciu guzika lub wykonaniu innego rodzaju akcji przez dziecko, emitują jakiegoś rodzaju sygnał dźwiękowy. Przykładem takich zabawek mogą być układanki, które po dopasowaniu przez dziecko wybranego elementu do otworu w zabawce, aprobują to określonym dźwiękiem.

W sprzedaży znajdziemy również wiele zabawek sensorycznych stymulujących kilka zmysłów jednocześnie. Doskonałym przykładem tego typu zabawek są maty edukacyjne dla najmłodszych dzieci.

Artykuł zainspirowany zabawkami sensorycznymi ze sklepu https://www.mamaandco.pl/zabawki-sensoryczne-cat-83

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.