Do czego służą drążki gimnastyczne?

Klasyczny drążek gimnastyczny to sprzęt treningowy powszechnie spotykany na salach gimnastycznych i siłowniach, chętnie stosowany również przy okazji urządzania domowych siłowni czy siłowni zlokalizowanych pod chmurką. W tym ostatnim przypadku drążek stanowi zwykle część większego przyrządu treningowego w formie wysokiego stojaka ustawionego na dwóch szerszych, mocno osadzonych w ziemi podstawach. Taka konstrukcja zapobiega przewróceniu się drążka podczas wykonywania ćwiczeń w zwisie.

Jakie ćwiczenia można wykonywać przy pomocy drążka gimnastycznego?

Różnorodność możliwych do wykonania ćwiczeń zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego drążka i miejsca jego montażu. Największą wszechstronność oferują profesjonalne, wyczynowe drążki gimnastyczne, które można ustawić w dowolnym punkcie sali gimnastycznej. Takie wolnostojące konstrukcje pozwalają na stworzenie optymalnych warunków do realizacji wszechstronnego treningu gimnastycznego zarówno dla osób początkujących, jak i tych, a może przede wszystkim dla tych, które znajdują się na średnim i wyższym poziomie zaawansowania technicznego. Często spotykanym wariantem szkolnym jest drążek gimnastyczny mocowany do ściany (model przyścienny). Taki sprzęt zajmuje mniej miejsca i w razie potrzeby bardzo szybko się go składa. Jednak z uwagi na sposób mocowania i wynikające z niego bezpieczeństwo ćwiczeń, taki sprzęt sprawdzi się jedynie podczas realizacji podstawowego treningu gimnastycznego.

Zasadniczo możemy przyjąć, że drążek gimnastyczny jest sprzętem treningowym wpływającym na rozwój mięśni pleców, ramion i klatki piersiowej, choć oczywiście podczas wykonywanych na nim ćwiczeń aktywizują się również inne grupy mięśni, w tym mięśnie brzucha.

Jaki wariant drążka gimnastycznego sprawdzi się w szkole?

Jeżeli priorytetem będzie stworzenie optymalnych, bezpiecznych warunków do realizacji złożonego programu treningowego, najlepszym wyborem będzie wolnostojący drążek gimnastyczny. W tym jednak przypadku trzeba wziąć pod uwagę dość dużą ilość miejsca, jakiego wymaga ustawienie takiego sprzętu. Placówki edukacyjne i sportowe, które dysponują salą gimnastyczną o mniejszym metrażu, chętnie decydują się na zakup drążków przyściennych. W tego typu konstrukcjach jedna z podpór drążka mocowana jest bezpośrednio do ściany, co jest gwarancją jej dużej stabilności. Drążki typu przyściennego zajmują mniej miejsca, jednak bezpieczeństwo ćwiczeń, z uwagi na bliskość ściany, jest w tym przypadku nieco mniejsze, przez co wykonywanie bardziej złożonych ćwiczeń, jest bardziej ryzykowne.

 

Artykuł zainspirowany został profesjonalnymi drążkami gimnastyczny, które dostępne są w sklepie https://gimnastyczny.pl/pol_m_Gimnastyka-sportowa_Drazek-gimnastyczny-183.html.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.