Dobry podręcznik do matematyki

kalkulator

kalkulatorStworzenie dobrego podręcznika do matematyki to prawdziwe wyzwanie dla autora. Na polskim rynku książek pojawia się wiele rozmaitych tytułów, jednak na część spośród nich uczniowie bardzo narzekają. Niektóre są krytykowane również przez nauczycieli. Dlaczego?

Przede wszystkim, podręcznik do matematyki powinny być tak ułożone, żeby trudność treści była stopniowana. Dzięki temu, łatwiej jest pojąć wszystkie działania oraz regułki, ponieważ zawsze najpierw uczymy się podstaw, żeby potem powoli przechodzić do trudniejszych, bardziej skomplikowanych kwestii. Poza tym, wszystko powinno być ujęte czytelnym językiem. Ważne jest to, żeby podręcznik był napisany językiem dopasowanym do możliwości uczniów. Należy unikać języka typowo naukowego, bo przez to młody człowiek nie zrozumie tego, co powinien, a brak ustabilizowanych podstaw teoretycznych uniemożliwi mu skuteczne wykonywanie zadań praktycznych.

Poza tym, podręcznik powinien zawierać podsumowania. Oznacza to, że po każdym dziale tematycznym powinny znajdować się najważniejsze regułki oraz dopasowane do nich zadania. To pozwoli uczniowi utrwalić wiedzę. Oczywiście, forma takiego podsumowania powinna być maksymalnie skrócona i uproszczona tak, żeby zawierało ono tylko podstawowe elementy wiedzy pozyskiwanej na przestrzeni kilku tygodni nauki.

Istotne są też same zadania. Powinny być, podobnie jak treści, stopniowane pod kątem trudności. Jednocześnie, zaleca się, żeby w podręczniku, najczęściej z tyłu, znajdowały się odpowiedzi. Dzięki temu, uczeń może samodzielnie sprawdzać poprawność udzielonych odpowiedzi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.