Egzaminy komisyjne – kto, co i jak?

matura

maturaEgzaminy komisyjne to dla niektórych uczniów jedyna możliwość na uratowanie oceny wystawianej na koniec roku z dowolnego przedmiotu. Przysługują one tym osobom, które na świadectwie otrzymały nie więcej niż 2 oceny niedostateczne. Trzeba przy tym dodać, że egzaminy poprawkowe nie są obligatoryjne – podchodzą do nich tylko ci, którzy chcę spróbować przejść do kolejnej klasy. Jeśli uczeń zrezygnuje z egzaminu lub go nie zda, wtedy musi powtórzyć daną klasę. Ci, którzy chcą zdawać egzamin, muszą napisać stosowne podanie do dyrekcji szkoły.

Egzaminy poprawkowe pojawiają się w każdym typie szkoły, niemal na każdym szczeblu edukacji. Jedynie w klasach I-III szkoły podstawowej nie ma możliwości repetowania. Jest to związane głównie z faktem, że w pierwszych latach, dzieci muszą się przystosować do obowiązku szkolnego, a nie każdemu aklimatyzacja przychodzi równie szybko. Stąd też bierze się spora wyrozumiałość i szansa na dostosowanie się do nowego rytmu życia.

Egzamin komisyjny jest przeprowadzany w ostatnim tygodniu sierpniu tak, żeby kwestia przejścia ucznia do następnej klasy została rozwiązana przed początkiem nowego roku szkolnego. Dodatkowo, dzieci i młodzież mają wtedy wystarczająco dużo czasu, żeby optymalnie przygotować się do testów. To bardzo istotne, ponieważ egzamin ten obejmuje cały zakres tematyczny, jakiego uczono się na przestrzeni całej klasy, którą uczeń ma ukończyć. W razie wyjątkowych okoliczności, uczeń może ustalić z dyrektorem inny termin.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.