Esej – czym jest i jak go pisać?

pisanie

pisanieEseje to takie dzieła literackie, które przekazują czytelnikowi światopogląd autora. Najczęściej traktują o sprawach dotyczących ludzkiego życia – o społeczeństwie, wierze, ale też o filozofii. Poza tym, że są dziełami artystycznymi, to jednak mogą mieć także moc poniekąd perswazyjną, mogą manifestować, nakłaniać, negować. Z powodu swojej specyfiki, eseje są w pełni subiektywne i mają jedynie prezentować myśli autora, a nie być obiektywnym opisem wydarzeń, osób, zjawisk. Jednocześnie, esej ma być swoistym rozmyślaniem nad danym tematem. Może zawierać jedną, jasno określoną opinię na ten temat, bądź też być balansowaniem pomiędzy dwoma odrębnymi zdaniami, próbą odnalezienia rozwiązania nawet, jeśli ostatecznie do niego nie dojdzie.

Elementami, które często pojawiają się w esejach są dygresje oraz cytaty czy aforyzmy. Wszelkie takie „domieszki” mają pomagać w podkreśleniu znaczenia konkretnych słów, które są opisywane. Poza tym, właśnie takie dodatki sprawiają, że tekst staje się bardziej subiektywny, przesycony głębszą emocjonalnością.

Wstęp eseju powinien stanowić wprowadzenie do tematyki, może zawierać najważniejsze informacje dotyczące danej rzeczy, konkretnego wydarzenia czy zjawiska, bądź też określonej osoby. Poza tym, powinien być przynajmniej pobieżnym zarysem poglądów autora na ten temat. Można przy okazji uogólnić je, wskazując najważniejsze punkty światopoglądowe. Następnie, pojawia się rozwinięcie, w którym przyglądamy się już sprawie, wypisując nasze tezy jej dotyczące. Należy tu napisać, co sądzimy o przedmiocie eseju, dlaczego tak uważamy, co miało wpływ na wykrystalizowanie się takich, a nie innych poglądów.

Natomiast zakończenie, jak w większości wypowiedzi pisemnych, powinno być podsumowaniem wszystkie, o czym pisaliśmy. Powinniśmy ująć podsumowanie, tworząc z niego wniosek. Może on automatycznie stać się naszym stanowiskiem wobec tematyki, którą poruszyliśmy. Ewentualnie, możemy odrębnie wypisać wniosek i nasze zdanie na temat przedmiotu wypowiedzi.

2 Comments

  1. Bardzo fajnie napisane, przydatne:) Esej to jedna z najtrudniejszych dla wielu form pisanych – znacznie łatwiej jest napisać wiersz (!) czy wypracowanie (zwłaszcza, ze tu pomocnemoga być książki takiej jak np „Jak napisać wypracowanie” – bardzo przydatna lektura, polecam.
    Ale esej to już jest tzw wyższa sztuka:)

  2. Jeśli macie problem z pisaniem nie tylko esejów, ale opracowań różnego typu, np. prace magisterskie to polecam profesjonalną firmę redaktor-online.pl/Praca_magisterska Bardzo mi pomogli, nie miałam nadziei, że uda mi się w tak szybkim tempie napisać, oddać do sprawdzenia, złożyć i obronić!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.