Feryjne konkursy i turnieje dla uczniów

gra planszowa20 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe dla woj. pomorskiego, śląskiego, łódzkiego, lubelskiego oraz podkarpackiego i potrwają one łącznie do 2 marca – tego dnia wypada ostatni dzień przerwy w woj. opolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i mazowieckim. Według deklaracji Polaków, na wyjazdy feryjne wysłanych zostanie w tym roku 13% uczniów. Oznacza to, że aż 87% nie będzie miało, co robić w wolnym czasie. Żeby więc dzieci nie musiały samodzielnie organizować sobie zajęć, część szkół postanowiła zadbać o przygotowanie turniejów i konkursów, które mogłyby stać się rozrywką, a zarazem sposobem na rozwój nieletnich. Podobne plany ma szereg innych instytucji o charakterze dydaktyczno-wychowawczym. W niektórych miejscowościach turnieje czy konkursy organizowane są w domach kultury albo klubach dla dzieci.

Najczęściej takie konkursy nie są ściśle związane z żadnym konkretnym przedmiotem, by dać uczniom szansę rzeczywistego odpoczynku od nauki. Mogą to by zatem konkursy tematyczne dotyczące filmów, muzyki, czy wielu innych kwestii. Z reguły zwycięzcy mogą otrzymać drobne nagrody, dyplomy czy ewentualnie bilety na jakąś ciekawą imprezę kulturalną dla osób w tym przedziale wiekowym.

Niemniej jednak, w szkołach organizowane są poważniejsze konkursy, w tym również te przedmiotowe, które motywują dzieci do pogłębiania wiedzy nawet w czasie wolnym i udowadniają uczniom, że nauka może być fajna – jeśli w odpowiedni sposób zorganizuje się konkursy, to rozrywkę można bezproblemowo połączyć z przyswajaniem wiedzy.

Ponadto, zarówno w szkołach, jak i innych placówkach prowadzących zajęcia dla młodzieży organizowane są w czasie ferii turnieje sportowe. Niektóre kierowane są do indywidualnych zawodników, inne do zespołów. Poza tymi związanymi z poszczególnymi dyscyplinami sportu, pojawiają się również te oparte bardziej na zabawie, jak np. wymyślne zawody po torach wyścigowych przygotowanych w salach gimnastycznych albo turnieje rzucania dartami. Dodatkowo, niektóre szkoły organizują turnieje szachowe czy turnieje w innych grach planszowych czy też komputerowych.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.