Gimnazjum językowe

nauka

naukaSzkoły językowe są znane w Polsce głównie jako te prywatne jednostki, w których wyspecjalizowana kadra nauczycielska naucza różnych języków w niewielkich grupach. Chociaż często są one rzeczywiście jedną z najlepszych metod nauki języków obcych, to jednak wiele osób nie korzysta z nich, ponieważ są dość kosztowne. Niemniej jednak, młodzi ludzie mają dziś okazję uczenia się języków, przede wszystkim, w szkołach. Język inny niż polski jest obowiązkowym przedmiotem już w podstawówce. Ponadto, coraz więcej przedszkoli wprowadza wśród proponowanych zajęć także naukę angielskiego lub niemieckiego. Zdecydowanie rzadziej są to inne języki.

Mimo tego, istnieją w Polsce również szkoły językowe, które jednocześnie pełnią funkcję obowiązkowych etapów edukacji. Licea językowe są znane już od dłuższego czasu, jednak gimnazja językowe to raczej novum. Niemniej jednak, cieszą się one całkiem sporą popularnością. Na razie funkcjonują tylko w niektórych miejscowościach naszego kraju. Ich specyficzna forma sprawia, że stały się one dość dobrze znane, ponieważ często chwali się je w mediach.

Gimnazja językowe to szkoły, w których uczniowie poznają poszczególne zakresy tematyczne określonych przedmiotów dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych, standardowych placówek. Jednak kładzie się tu dodatkowo nacisk na naukę języków. Żeby gimnazjum mogło być uznawane za językowe, obowiązkowe są w nim dwa języki obce. Najczęściej jest to angielski i drugi język. Musi także umożliwiać naukę innych języków, które jednak rzadko są obligatoryjne – częściej uczniowie mogą na nie uczęszczać dobrowolnie.

Liczy się tu również liczba godzin języka obcego w tygodniu. Jest ich więcej, niż w przypadku zwykłych szkół. Dzięki temu, dzieci uczą się znacznie szybciej i w większym zakresie. Po 3 latach nauki znają zazwyczaj języki obce na poziomie zaawansowanym i pozwalającym im porozumiewać się w tych językach bez najmniejszego problemu.