Globus – jedna z ważniejszych, geograficznych pomocy naukowych

Globus

GlobusGlobus to jedna z najważniejszych pomocy naukowych. Chociaż może pełnić parę innych ról, to jednak najważniejszą jest fakt, że to właśnie on uświadamia nam od najmłodszych lat, jaki kształt ma Ziemia. Poza tym, globus może być również modele niektórych innych ciał niebieskich. Mimo tego, ten przedstawiający naszą planetę jest zdecydowanie najpopularniejszy.

Ze względu na swój kształt, globus jest pomocą naukową dużo lepszą, niż zwykła mapa. Korzystając z kawałku papieru, znacznie trudniej jest wytłumaczyć człowiekowi, jaka rzeczywista jest forma kuli ziemskiej. Szczególnie ciężkie jest to w przypadku dzieci. Z tego też powodu, praktycznie w każdej szkole, w początkowych klasach korzysta się z globusów. Najczęściej są one standardowym wyposażeniem gabinetów geograficznych. Kula przedstawiająca ziemski glob jest utrzymywana przez specjalną oś, która przebiega dokładnie przez północ i południe.

Co ciekawe, pierwszy globus został najprawdopodobniej stworzony już w 150 r.p.n.e. Jego konstruktorem miał być Krates z Mallos. Jako, że w tamtych czasach wiedza na temat realnego wyglądu kuli ziemskiej była bardzo ograniczona, to większość pojawiających się oznaczeń była raczej wymyślona.

Jeżeli natomiast chodzi o współczesny globus, to pierwszym był ten stworzony przez Martina Behaima. Powstał w 1492r. W Polsce pierwszym przedmiotem tego typu był ten Jagielloński, którego powstanie szacuje się na ok. 1508r. Został wykonany na tyle dokładnie, że zaznaczono na nim nawet Amerykę.

1 Comment

  1. Odkąd uczniowie mają google earth i inne takie internetowe mapy, to wielu z nich nie ma niestety pojęcia jak obsługiwać globus:)
    Dobrze że jeszcze dzieciaki lubią geograficzne gry planszowe dla dzieci (w sklepie szkolnisa kupowaliśmy parę razy takie gry), ale jak kiedyż zaniknie umiejętność rzucania kostkami i ruszania pionkiem, to przypuszczam, że to bedzie koniec świata.

Comments are closed.