Historia znaku spadochronowego

Jednym z popularnych po dziś dzień symboli wojskowych naszej armii, rozpoznawalnym niemal od razu nawet przez osoby nie mające styczności z wojskiem, jest znak spadochronowy. W jaki sposób powstał i dlaczego tak bardzo odcisnął swoje piętno w historii naszego kraju? Poznaj interesującą historię znaku spadochronowego.

Wojska spadochronowe, nie tylko w polskiej armii, zaliczają się do jednostek najbardziej elitarnych. Przyjmowani są do nich jedynie spełniający określone warunki, nie każdy może zostać żołnierzem w tego rodzaju jednostce. Nic zatem dziwnego, że to właśnie odznaki tych oddziałów cieszą się nie tylko estymą wśród żołnierskiej braci, ale także powszechnym uznaniem osób na co dzień nie związanych z wojskowością.

Symbolika znaku spadochronowego

Symbolika znaku spadochronowego jest prosta i odnosi się do tradycji w dwojaki sposób. Pikujący orzeł stanowi odniesienie do polskiego godła, z kolei trzymany w szponach ptaka wieniec laurowy od czasów starożytnych związany jest ze zwycięskimi wojskami. Udane połączenie graficzne sprawia, że od razu rozpoznajesz jego znaczenie, nawet jeśli nie znasz się na sprawach związanych z wojskowością.

Powstanie znaku spadochronowego

Znak spadochronowy powstał w chwili uformowania pierwszych jednostek tego rodzaju w Wojsku Polskim, to znaczy w czasie trwania II wojny światowej. Ówczesny Wódz Naczelny, generał Władysław Sikorski, w dniu 20 czerwca 1941 roku. Odznaka miała wyróżniać żołnierzy I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uformowanej i szkolonej w Wielkiej Brytanii z myślą o podjęciu działań na terenach okupowanej Polski.

Znak spadochronowy początkowo istniał w dwóch wersjach – zwykłej i bojowej. Do tej pierwszej prawo mieli wszyscy żołnierze wchodzący w skład polskich wojsk spadochronowych. Na drugą zaś zasługiwali jedynie ci z nich, którzy mieli za sobą chrzest bojowy. Każda z odznak posiadała napis „Tobie Ojczyzno” i, dla podkreślenia jej elitarnego charakteru, była numerowana.

Najbardziej rozpowszechniony znak spadochronowy został przez „cichociemnych”, czyli agentów specjalnych zrzucanych do kraju przez aliantów przez kilka okupacyjnych lat. 316 skoczków uzyskało prawo do noszenia tej odznaki w wersji bojowej, bo każdy z ich skoków był zaliczany do misji na terenach zajętych przez nieprzyjaciela.

To właśnie „cichociemnym” znak spadochronowy zawdzięcza swoją rozpoznawalność, bo przez lata był symbolem tej właśnie walki, w której nie liczył się rozgłos i jedynie celne strzelanie. Był oznaką wyszkolenia, dumy i poświęcenia dla ratowania Ojczyzny.

Znak spadochronowy dziś

W okresie powojennym początkowo znak spadochronowy zmieniono podług oznaczeń radzieckich, nadając skoczkom odznakę ze spadochroniarzem, która ze względu na swój charakterystyczny kształt była nazywana potocznie wśród żołnierzy „spławikiem”.

Dziś nadal znak spadochronowy jest stosowany w Wojsku Polskim, odwołując się do tradycji skoczków zwanych „Cichociemnymi” i żołnierzy walczących na zachodnim froncie II wojny światowej. Warto dlatego pamiętać jego niezwykłą przecież historię, jednocześnie pamiętając o tych, którzy zaszczytu jego noszenia dostąpili.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.