Iliada- wdzięczny temat filmów

Iliada to przepiękny epos, ponadczasowy i bardzo często wykorzystywany we współczesnej książce i filmie. Iliada i Odyseja to dwa eposy antyczne przypisywane Homerowi. Iliada opisuje wojną trojańską a Odyseja tułaczkę Odysa do domu. Dawniej przeznaczone były wyłącznie do spoiwu, pisane heksametrem regularnym, kunsztowne i bardzo aktualne. Postało wiele filmów dotyczących wojny trojańskiej oraz tułaczki Odyseusza, oraz książek takich jak: Ilion, Troja.

Iliada jest idealną książką do nakręcenia na jej podstawie filmu. Lubimy batalistyczne sceny, walki, honorowe postępowanie, wielką miłość. Trochę jak stary romans, trochę historii, naprawdę pięknie zapakowanej. Sam koń trojański jest ciekawy. Gdyby nie film, bardzo wielu ludzi nawet nie wiedziałoby, czym jest Iliada i czego dotyczy. Iliada dla tych, którzy czytali na pewno pozostanie ciekawym eposem, wartym poświęcenia czasu na czytanie. Zadziwia to, że tak bardzo dawno temu powstała, a tak świetnie dziś ją odczytujemy i rozumiemy. Każdy, uważający się za światłego i oczytanego człowieka, powinien znać treść Iliady i Odysei, choćby z filmu, jeśli z trudem przychodzi mu przebrnięcie przez kilkaset stron. Warto podtrzymywacz tradycję czytania i omawiania Iliady, choć z początku liczne porównania homeryckie i rozbudowane opisy wcale nie są łatwe.

1 Comment

  1. Dokładnie Wydawała by się taka łatwa książka, a wcale taka nie jest. A i tak bardzo fajna.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.