Jak napisać przebojowy esej?

Książki

Fot. Fotoglobe.eu

Esej jest niezwykle wymagającym gatunkiem literackim. Choć na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że nie ma nic prostszego niż napisanie eseju, w rzeczywistości na każdym kroku czekają na nas pułapki, w które niedoświadczony eseista z pewnością wpadnie. Złudne jest stwierdzenie, że esej pozwala naprawdę rozwinąć skrzydła. Rzeczywiście, jest to prawda, jednak z reguły bywa tak, że im więcej dostajemy swobody, tym trudniej jest nam się zdyscyplinować.

W efekcie wrzucamy do tekstu wszystko, co przyjdzie nam do głowy, a to już niestety mija się z celem. Esej może dotyczyć właściwie każdego tematu i nie narzuca na nas tak sztywnych form jak chociażby popularna w szkole rozprawka, w której wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a także kolejność prezentowanych argumentów ma kluczowe znaczenie w odbiorze takiego tekstu. Ponadto esej pozwala nam na wyrażenie własnych myśli, jest gatunkiem bardzo subiektywnym.

W rozprawkach niestety nie możemy sobie pozwolić na snucie własnych przemyśleń, ponieważ mogą one mijać się z kluczem, a zdobycie punktów jest najważniejsze. To zaś zupełnie inny temat, który de facto budzi wiele kontrowersji, szczególnie na maturze.  Zabierając się do pisania, należy wiedzieć co chcemy napisać i jakie zagadnienia poruszyć. Najlepiej spisać je na kartce i traktować ją jako legalną ściągę, która pokieruje strumień naszej wyobraźni.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.