Jak pisać recenzję?

pisanie

pisaniePisanie recenzji może być potrzebne w kilku sytuacjach. Jest obowiązkowym rodzajem wypowiedzi pisemnej, jakiej naucza się w polskich szkołach. Obowiązuje zarówno w nauce języka polskiego, jak i w nauce języków obcych. Niemniej jednak, pisanie recenzji może być przydatne również w życiu prywatnym. Chcąc podzielić się odczuciami dotyczącymi obejrzanego dzieła – czy to filmowego, czy malarskiego, bądź jakiegokolwiek innego – warto ubrać swoje myśli w odpowiednie słowa. Recenzja, nawet ta wysłana jedynie do znajomych, powinna być prawidłowo sformułowana. Jakie są jej poszczególne elementy?

Początkiem recenzji powinno być przedstawienie dzieła, o jakim chcemy opowiedzieć. Należy więc podać jego tytuł czy nazwę, autora i rodzaj sztuki, jaką ono jest.  Jeśli to film, to piszemy, kto jest jego reżyserem, do jakiego gatunku zalicza się obraz. Przy książce piszemy o autorze i gatunku, podobnie jak w przypadku obrazu czy rzeźby itp. Poza tym, można napisać o roku, w którym dane dzieło powstało, o jego cechach charakterystycznych. Można także wspomnieć o ewentualnych nagrodach czy opiniach, z jakimi się ono spotkało.

Po wprowadzeniu dotyczącym dzieła, należy je streścić, jeśli jest to książka czy film, bądź też dokładniej opisać, jeśli jest to malowidło czy rzeźba. Należy jednak pamiętać o pełnym obiektywizmie. Opisujemy to, co jest widoczne, co określa daną rzecz, bez zagłębiania się w to, co myślimy na jej temat.

W następnej części, znajdującej się w odrębnym akapicie, opisujemy własne odczucia względem dzieła. Należy tu napisać, co i dlaczego nam się podoba, a do czego i z jakiego powodu nie jesteśmy przekonani. Nigdy nie powinno się pisać o tym, że coś nam się podoba lub nie, bez podawania przyczyn, które budzą w nas takie, a nie inne emocje. Argumentacja w recenzji jest konieczna.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.