Jak pisać wypracowanie?

pisanieKażdy uczeń staje prędzej czy później przed problemem, jakim jest napisanie wypracowania. Chociaż nie wydaje się to trudne, to jednak wielokrotnie okazuje się dla dzieci prawdziwą zmorą. Dlatego też, warto dowiedzieć się, jakie triki zaproponować pociesze, by nauczyła się szybko i sprawnie tworzyć wypracowania na piątkę! Przede wszystkim, rozpoczynając pisanie, trzeba mieć jakiś pomysł na całą pracę. Najpierw, więc zastanówmy się dobrze, jaki temat chcemy poruszyć. Jeśli temat jest narzucony, zastanówmy się, od jakiej strony chcemy go ugryźć.

Trzeba ustalić, jakie jego aspekty są dla nas najważniejsze. Jeśli tak będzie nam łatwiej, to rozpiszmy sobie plan wypracowania na karteczce. To szczególnie dobry pomysł na dzieci, które w trakcie pisania często zapominają, co chciały w nim zawrzeć.

Wypunktowanie najważniejszych elementów, które mają znaleźć się w treści pomoże je tam zawrzeć i zapobiegnie zapomnieniu o nich. Poza tym, jeśli wypracowanie jest pisane na podstawie innych materiałów, pamiętajmy, by nie przepisywać żadnych treści bezpośrednio z innego źródło.

Zachęćmy dziecko do tego, żeby najpierw przeczytało materiały, potem zastanowiło się nad ich sensem, a dopiero później rozpoczynało pisanie. Dzięki temu, nie powieli treści, lecz co najwyżej, napisze je własnymi słowami.