Jak poradzić sobie z egzaminami

Liceum to pierwsza szkoła na drodze ucznia, która będzie miała tak duży wpływ na dalsze życie – wybór studiów i przygotowanie do wybranego kierunku. Każdego kandydata, który chce kontynuować naukę w liceum czekają egzaminy.

Można posiadać dużą wiedzę i teoretycznie być dobrze przygotowanym, ale nie zdać egzaminu. Bywa i tak, że tej wiedzy brakuje, a jednak uczeń całkiem dobrze radzi sobie z zadaniem. W czym tkwi tajemnica? Sukces zależy w dużej mierze od wiedzy, ale ważne są również inne aspekty – przede wszystkim umiejętność radzenia sobie ze stresem. O tym, jak podejść do tego tematu i osiągnąć zamierzony cel mówi poradnik ucznia – jak dobrze wypaść na egzaminach wstępnych do szkoły średniej?

Stres od małego

Zdarza się, że egzaminy wstępne przechodzą już sześcioletnie dzieci. Jeżeli rodzice chcą posłać malucha do elitarnej szkoły lub zafundować mu dodatkowe wykształcenie, np. muzyczne, dziecko musi przejść obowiązkowe testy. Później wcale nie jest łatwiej – uczniowe muszą stawiać czoła kolejnym dużym sprawdzianom wiedzy. Każda z tych sytuacji wiąże się z mniejszym bądź większym stresem.

Po co ten stres

Sytuacje nerwowe powodują pobudzenie i mobilizację. Do zdania egzaminu niewielki stres jest zatem bardzo potrzebny. Dzięki niemu ośrodkowy układ nerwowy zaczyna intensywniej pracować, co z kolei przekłada się na krótszy czas reakcji, sprawniejsze odbieranie i przetwarzanie informacji. Poprawia się również koncentracja oraz zapamiętywanie pewnych faktów i zdarzeń. W niewielkim stresie lepiej radzimy sobie z wykonywaniem działań i rozwiązywaniem problemów. Jak zatem widać – pobudzenie ma korzystny wpływ na nasze działania, ale pod warunkiem, że nie jest zbyt silne.

Dlaczego zwalczać stres

Jak ustaliliśmy, stres jest pożyteczny tylko w mniejszych dawkach. Jeżeli jest silny i trwa długo, po czasie mobilizacji umysłowej następuje tzw. faza rozstrojenia. Kończy się to z reguły paniką, która ma odwrotne skutki – powoduje „pustkę w głowie”, zniechęcenie, spadek motywacji i chęć ucieczki. W takim stanie uczeń nie jest zdolny nauki, a tym bardziej do zdobywania pozytywnych wyników. Kluczem jest zatem umiejętne radzenie sobie z napięciem. Tylko w ten sposób dobrze wypadniesz na egzaminach wstępnych do liceum.

Jak dobrze wypaść

Przede wszystkim musisz włączyć pozytywne myślenie – powtarzaj sobie, że jesteś dobry i na pewno zdasz. Pomyśl o czymś miłym, np. chwilach, które czekają po zaliczonym teście. Wyśpij się przed egzaminem i dobrze wypocznij poprzedniego dnia. Nie ucz się na ostatnią chwilę – to nic nie da, a dodatkowo tylko zwiększysz swój niepokój.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.