Jak uczyć się przy pomocy sieci?

Od kilku lat możemy zauważyć, że Internet wkracza w każdą sferę naszego życia. Nie ominął również edukacji. Jego szerokie możliwości pozwalają nam na czerpanie z sieci wszechstronnej wiedzy. To, w jaki sposób ją pozyskamy, zależy już tylko od nas. W Internecie na pewno, bez problemu, znajdziemy multum stron i portali, które zachęcą nas do poznawania świata, a co za tym idzie, również dobywania wielu informacji na temat odmiennych dziedzin życia. Będzie do sprzyjało ogólnej edukacji dotyczącej otaczającego nas świata. Natomiast chcąc skupić się na poszczególnych dziedzinach, możemy zabrnąć nieco dalej. Wyjątkową możliwością jest studiowanie zdalne. Niektóre uczelnie tak polskie, jak i zagraniczne udostępniają takie rozwiązanie swoim uczniom. Czasem są to cale, pełnoprawne studia, innym razem jedynie kursy. Zajęcia odbywają się, dzięki komunikatorom takim, jak choćby Skype. Wykwalifikowani nauczyciele i wykładowcy przekazują treści do nauki, przeprowadzają sprawdziany wiedzy, tłumaczą odmienne zagadnienia. Jednak, aby uczyć się w ten sposób, trzeba cechować się ponadprzeciętną samodyscypliną. Oprócz studiów, sieć daje nam dostęp do rozmaitych słowników i encyklopedii, więc możemy samodzielnie zdobywać wiedzę. Łatwo jest też uczyć się języków obcych. Istnieją nawet portale, które pozwalają na kontakt między osobami z odmiennych krajów, które chcą wzajemnie uczyć się języków. W ten sposób osoba znająca angielski może nauczyć Polaka, który dopiero zaczyna porozumiewać się w tym języku.