Jak uczyć się z ebooków?

edukacja

edukacjaEbooki są w Polsce coraz popularniejszą formą literacką. Rośnie też liczba osób, które sięgają po nie w celach stricte naukowych. Ebooki edukacyjne mogą być tak samo skuteczne, jak tradycyjne, książkowe wydania podręczników. Niektóre z nich rzeczywiście wydawane są w postaci typowych podręczników szkolnych, inne mają jedynie charakter edukacyjny, jednak nie są akceptowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako podręcznik dopuszczony do wykorzystania w szkole. Jednak, żeby czerpać z ebooków wiedzę, trzeba mieć sposób na skuteczną naukę.

Przede wszystkim, musimy zdać sobie sprawę z tego, że w ebooku raczej nie zaznaczymy sobie ołówkiem najważniejszych kwestii i nie dopiszemy własnych uwag… a przynajmniej nie odręcznie. Oczywiście, odpowiednio korzystając z bardziej rozwiniętych opcji edytorów tekstowych możemy spróbować dopisać w ebooku własne komentarze, które pomogą nam w podkreśleniu tego, co najistotniejsze. Jeśli jednak format nie pozwala nam na podkreślenie, choćby z powodu zabezpieczenia przed edycją i kopiowaniem, to warto zapisywać skrótowe informacje na kartce. Ucząc się z ebooka miejmy przy sobie notatnik czy zeszyt tak, by można sobie zapisywać numery stron, na których znaleźliśmy najciekawsze informacje.

Poza tym, korzystając z ebooka w formie pisemnej, starajmy się wyłączyć wszystkie pozostałe programy i aplikacje na komputerze, tablecie czy smartfonie. Nie dajmy się rozproszyć internetem czy migającym komunikatorem. Wyłączmy dźwięki przychodzących wiadomości na gadu-gadu oraz wyłączmy wszelkie portale społecznościowe. Starajmy się przy tym robić regularne przerwy w nauce, ponieważ czytanie z ekranu jest bardziej obciążające dla oczu, niż książki i szybciej możemy się męczyć nawet, jeśli tego nie czujemy. Dla lepszej kondycji mózgu, warto robić krótkie przerwy, co kilkadziesiąt minut.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.