Jak współpracują uczelnie i firmy?

Studia

StudiaWspółpraca uczelni wyższych z konkretnymi firmami jest prowadzona z reguły pomiędzy przedsiębiorstwami szukającymi nowych pracowników wyspecjalizowanych w konkretnym kierunku, a uczelniami, które są gotowe na otwarcie nowego profilu. Z reguły na taki krok decydują się jednostki prywatne. Firma określająca kwalifikacje, jakimi powinni cechować się pracownicy, którzy są aktualnie poszukiwani, gotowe są udostępnić miejsca pracy absolwentom, którzy ukończą właśnie takie kierunki, jakie są dostosowane do potrzeb tego przedsiębiorstwa.

W ten sposób, zakłady pracy mogą liczyć na optymalnie przygotowanych pracowników, którzy kształcą się specjalnie po to, by znaleźć zatrudnienie w ich jednostce. Jednocześnie, szkoły wyższe mogą liczyć na to, że większa liczba studentów zechce uczyć się w ich murach. Jest to powodowane faktem, iż młodzi ludzie wybierający zamawiany kierunek, mają niemal gwarancję, że po jego ukończeniu znajdą pracę. W taki sposób, obie strony są usatysfakcjonowane – tak zakłady pracy, jak i uczelnie.

Niemniej jednak, kierunki zamawiane są korzystne dla studentów, a co za tym idzie, również dla uczelni tylko przez krótki czas. Kiedy już dana firma pozyska określoną liczbę pracowników, kolejni absolwenci mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy. Dlatego najlepszą opcją będą regularne zmiany kierunków. Niestety, wiąże się to ze sporymi wydatkami szkół wyższych, co z pewnością stanie się dla nich bardzo problematyczne.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.