Jak wybrać korepetytora?

Nauczyciel

NauczycielKorepetycje, czyli po prostu prywatne lekcje to świetny sposób nauki dla wszystkich tych, którzy nie nadążają za szkolnym nauczycielem lub tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, douczając się tematów nieporuszanych w trakcie zajęć lekcyjnych. Spotkania z korepetytorem są cenne, ponieważ w pełni skupia się on na jednej osobie, dokładnie wszystko tłumacząc i zatrzymując się na tych kwestiach, które nie są do końca zrozumiałe. Dzięki temu, uczeń ma pewność, że nic nie zostanie pominięte i będzie mógł wypytać o wszystko to, co jest dla niego zbyt trudne.

 

Jednak, żeby korepetytor spełnił swoją rolę, trzeba go odpowiednio wybrać. Szukając dobrego nauczyciela udzielającego prywatnych lekcji, można przejrzeć ogłoszenia w lokalnych gazetach lub w sieci. Istnieją nawet portale pomagające nawiązać kontakt pomiędzy korepetytorami a osobami potrzebującymi pomocy. Ludźmi udzielającymi prywatnych lekcji są najczęściej dorabiający sobie bądź niepracujący w zawodzie nauczyciele albo studenci. Ich popularność w tej branży wynika, oczywiście, z kompetencji, jakie są im przypisywane ze względu na wykształcenie.

 

Niemniej jednak, warto zauważyć, że nie każdy student rzeczywiście jest w stanie udzielić wyczerpujących korepetycji. Choć studenci najczęściej wyceniają swoje lekcje taniej, niż inni specjaliści, to jednak ich wiedza bywa mniejsza, niż przypadku długoletnich nauczycieli. Mają oni też mniejsze doświadczenie od emerytowanych belfrów. Mimo tego, wielu młodych ludzi zdecydowanie woli prywatne lekcje z korepetytorami niewiele od siebie starszymi. Studentom łatwiej jest nawiązać kontakt z młodzieżą.

 

Decydując się na korepetytora, który na co dzień jest bądź też wcześniej był nauczycielem pracującym w swoim zawodzie, trzeba zwykle liczyć się z większą cenę za godzinę lekcji. Możemy mieć jednak pewność, że jest to osoba dobrze przygotowana do zajęć, a jej wiedza miała szansę zostać zweryfikowana i utrwalona w czasie jego kariery zawodowej. Nauczyciele mają również lepsze przygotowanie pedagogiczne i kładą większy nacisk na przekaz treści, a nie tylko na dobry kontakt z podopiecznym. Z jednej strony, pozwala to od razu przejść do sedna zagadnień, z drugiej jednak, bywa zniechęcające dla uczniów.

 

To, na jakiego korepetytora się zdecydujemy, zależy głównie od indywidualnych potrzeb. Musimy ocenić, jak dużo pomocy oczekujemy od prywatnego nauczyciela. Chcąc jedynie coś powtórzyć lub uzupełnić drobne niedobory, nie musimy przepłacać, a student zbliżonego do przedmiotu kierunku z pewnością będzie wystarczająco pomocny.  Jeśli jednak mamy ogromne zaległości dotyczące dużej części materiału, potrzebny będzie raczej profesjonalista.