Jak wybrać śpiewnik gitarowy?

Podczas nauki gry na gitarze można nauczyć się nie tylko podstawowych chwytów i akordów, ale również wielu znanych piosenek. Istotne jest to, że nie od początku będziemy w stanie je zagrać, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i poznanie najpierw podstawowych zasad gry. Z czasem, zwłaszcza gdy będziemy wybierać się na rozmaite imprezy, warto zabrać ze sobą śpiewnik gitarowy. Jak go jednak wybrać?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że obecnie oferta rozmaitych śpiewników jest bardzo szeroka. Najpierw więc zdecydujemy, jaka konkretnie tematyka szczególnie nas interesuje w tym względzie. Nie każdy będzie chciał grać to samo – na przykład na pielgrzymce zazwyczaj będziemy dogrywać do pieśni religijnych, podczas gdy na ognisku z przyjaciółmi sięgniemy po stare hity. Z tego powodu śpiewnik gitarowy musi być dobrany przede wszystkim pod względem zawartości.

Gdy zdecydujemy się już, jaka tematyka piosenek  nas interesuje, weźmy pod uwagę, jakie piosenki znajdują się w danym śpiewniku gitarowym. Z doświadczenia można powiedzieć, że lepiej zainwestować na początek w śpiewnik z polskimi piosenkami – zazwyczaj po prostu więcej osób je zna oraz będzie w stanie zaśpiewać. Piosenki śpiewane po angielsku będą dobre, o ile większość osób będzie je znała, a dodatkowo będzie w stanie dobrze mówić po angielsku – choć na tyle, aby naśladować w miarę wiernie tekst.

Następna sprawa to format śpiewnika. Oczywiście, zawsze najlepiej jest inwestować w śpiewniki w twardej oprawie, bo jest większa szansa, że dłużej przeżyją. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeden śpiewnik gitarowy może nie wystarczyć na więcej osób, dlatego warto pomyśleć albo o odbitkach, albo o zakupieniu kilku mniej kosztownych i wytrzymałych śpiewników. Jeśli jednak zdecydujemy się na pojedynczy egzemplarz, to warto wybrać większą czcionkę, która będzie widoczna z dalszej odległości. Dobrze również, gdy zapis słów piosenki następuje już nad zapisem akordów, bo ułatwia to śpiewanie osobom mającym słuch muzyczny, a nie znającym piosenki.

Wybór śpiewników gitarowych jest dziś ogromny, dlatego istotne jest, aby wybrać coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Niektóre osoby z pewnością będą zadowolone ze śpiewników interaktywnych, które można znaleźć w internecie albo zwyczajnie ściągnąć w ramach aplikacji na telefon. Czasem jednak warto oderwać się od techniki, a nie w każdym miejscu, do którego się udamy, znajdziemy sieć. Z tego powodu warto wspierać się klasycznym wydaniem śpiewnika, które nigdy nie wyjdzie z mody.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.