Jak wykorzystać stary dysk HDD lub SSD?

Jeśli często kopiujesz duże ilości danych, np. pliki z materiałami z lekcji, zamiast korzystania z wciąż drogich dysków zewnętrznych lub pamięci przenośnych typu pendrive, które mają raczej małą pojemność i są bardzo wolne, możesz zdecydować się na użycie klasycznego dysku HDD lub SSD. Wystarczy kupić kieszeń na dysk, która kosztuje kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Zainstalowany w kieszeni dysk jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem (nic mu nie będzie, gdy wrzucisz go do plecaka), a poza tym bez problemu możesz go podpiąć do innego komputera za pomocą kabla USB (dzięki kieszeni nie trzeba rozkręcać obudowy komputera, by podpiąć do niego dodatkowy dysk).

Czym jest kieszeń na dysk?

To przedmiot będący formą zewnętrznej obudowy dysku twardego typu HDD lub SSD. W sprzedaży znajdziesz kieszenie przystosowane do montażu dysków używanych w komputerach stacjonarnych o szerokości 3,5 cala oraz kieszenie na dyski do laptopów o szerokości 2,5 cala. Te ostatnie można instalować w miejscu napędu optycznego laptopa i w ten sposób powiększyć dostępną przestrzeń dyskową bez konieczności wymiany oryginalnego dysku na nowy o większej pojemności. To bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające na korzystanie z dysku komputera bez konieczności noszenia ze sobą np. do szkoły laptopa/komputera stacjonarnego i bez konieczności rozbierania obudowy komputera, by podłączyć do niego dysk.

Kiedy kupić kieszeń na dysk?

Odpowiednio dobrana kieszeń na dysk to ciekawy gadżet dla tych osób, które chętnie dzielą się muzyką, zdjęciami, grami, filmami czy serialami ze swoimi znajomymi. Oczywiście współcześnie wiele rzeczy można przesłać sobie przez Internet, jednak w praktyce przesyłanie dużych ilości danych jest bardzo czasochłonne i zwyczajnie niewygodne. Dużo łatwiej takie dane zgrać na zewnętrzny nośnik pamięci, w tym przypadku na stary, nieużywany dysk HDD lub SSD zainstalowany w zewnętrznej kieszeni na dysk i w tej formie dostarczyć go znajomym lub rodzinie. Stary dysk możemy wykorzystać również jako rodzaj zabezpieczenia, kopiując na niego cenne dla nas dane, na przykład filmy, zdjęcia, notatki z lekcji. Taki fizyczny backup jest nie tylko tani, ale i bardzo trwały, znacznie trwalszy od danych zgrywanych na płyty CD czy DVD.

Jeśli dysponujesz wolnym dyskiem, z którego aktualnie nie korzystasz, kupując kieszeń na dysk możesz znaleźć dla takiego dysku mnóstwo nowych zastosowań. Dysponując kieszenią możesz w szybki sposób zgrywać zdjęcia lub filmy od znajomych, możesz również w prosty sposób dzielić się z nimi własnymi zasobami. Wszystko to robisz bez obaw o uszkodzenie dysku, który jest dobrze chroniony przez solidną obudowę kieszeni.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.