Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek pozwala nam na wszechstronny rozwój. Korzystnie oddziałuje na psychikę i intelekt. Wczuwanie się w czytaną treść pozwala rozwinąć wyobraźnię, stymulując przy tym wrażliwość. Ponadto, umożliwia nam to lepsze poznanie języka, w jakim jest napisana dana lektura. Mimo tego, wciąż jest wiele osób, które niechętnie sięgają po książki. Szczególnie ciężko jest zachęcić do czytania dzieci. Szukają one o wiele bardziej fascynujących rozrywek i nie chcą spędzać czasu w jednej pozycji z opasłym tomem w rękach. Jak zmienić ich stosunek do literatury? Przede wszystkim, odpowiednio wprowadzajmy zwyczaj czytania. Początkowo oczywistym jest, że to rodzice czytają maluchowi bajki., Jednak dość szybko spróbujmy zachęcać szkraba do samodzielnego czytania. Obowiązkowo zacznijmy od kilkustronicowych książeczek, najlepiej interaktywnych. Będą na tyle atrakcyjne, że dziecko nie będzie mogło oderwać od nich oczu. Efekty świetlne i dźwiękowe, różne faktury, miękkie elementy sprawią, że będzie to niesamowita zabawka, a maluch nawet nie zauważy, kiedy nauczy się czytać. Potem obierajmy takie książeczki, które najbardziej celują w gust potomka. Jeśli lubi jakąś bajkę, to poszukajmy bajeczki opartej na jej treści, pełnej postaci z filmu animowanego. Po troszkę możemy wydłużać bajki. Starszym dzieciom podsuwajmy tytuły dostosowane do ich wieku i zainteresowań, by nudząc się fabułą, nie zraziły się do literatury.