Język angielski jako przedmiot szkolny

Słownik

SłownikJęzyk angielski jest zaliczany do grupy tych germańskich. Dominuje wśród ludów zachodnich, w tym głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to język najczęściej używany w dzisiejszych czasach. Zna go mnóstwo osób o różnej narodowości i jest on najpowszechniejszym językiem oficjalnym. Jako podstawowy obowiązuje także w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znając go, możemy porozumieć się z osobami pochodzącymi niemal ze wszystkich stron świata.

 

Angielski jest najczęściej spotykanym językiem urzędowym, którym mówi się nie tylko w USA, Wielkiej Brytanii, ale też w Kanadzie, Australii, RPA, szeregu różnych wysp (Barbados, Bahamy, Bermudy, Falklandy, Filipiny itd.), a także w Indiach i licznych państwach afrykańskich, w tym w Gambii, Nigerii, Kenii, Sudanie oraz w kilkudziesięciu odmiennych krajach. Ze względu na jego powszechność, w Polsce jest on językiem obowiązkowym, którego dzieci uczą się zazwyczaj już od szkoły podstawowej, a niejednokrotnie nawet od przedszkola. Obowiązkowo zdaje się go na egzaminie maturalnym, choć można zamienić go na inny język obcy.

 

W trakcie zajęć lekcyjnych z języka angielskiego, uczniowie poznają zarówno słownictwo, jak i wszelkie zasady gramatyczne, ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne. Podstawą jest nauka alfabetu, a następnie pojedynczych słówek. Z czasem przechodzi się do zdań, które stają się coraz bardziej rozwinięte. Później należy uczyć dzieci poszczególnych czasów, których w języku angielskim jest szczególnie dużo i wielokrotnie stanowią jedną z większych trudności podczas nauki.

 

Dużą uwagę należy również poświęcić wymowie poszczególnych słów, ponieważ fonetyka jest tu inna niż w języku polskim. Oprócz tego, ważnymi elementami podczas lekcji angielskiego jest odsłuchiwanie rozmów tak, by można było wyćwiczyć rozumienie zasłyszanego języka. Odrębną sprawą jest pisanie. Najczęściej obowiązkowo trzeba nauczyć się pisania krótkich notatek nieformalnych oraz listów nieformalnych, jak i formalnych. W starszych klasach uczy się także redagowania recenzji, rozprawek i podobnych, dłuższych wypowiedzi pisemnych.