Język francuski jako przedmiot

wieża_eiffla

wieża_eifflaJęzyk francuski uważany jest za jeden z najpiękniej brzmiących. Jednocześnie, jest też dość trudny. Zalicza się go do grupy języków romańskich i gatunku języków indoeuropejskich. Poza tym, że jest językiem urzędowym we Francji, to stanowi również podstawowy język, którym posługują się mieszkańcy ponad 30 innych państw świata, w tym m.in. Belgii, Kanady, Luksemburgu, Monako, Szwajcarii, ale też krajów afrykańskich, jak choćby Czadu, Kongo, Senegalu czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest on językiem ojczystym łącznie ok. 80 milionów ludzi, przy czym przeważającą ich część stanowią Francuzi.

Ze względu na fakt, że po francusku mówi tak wiele osób na naszym globie i że jest on językiem urzędowym krajów leżących w różnych częściach świata, stał się on również jednym z języków urzędowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO oraz Unii Europejskiej.

Przez wiele lat francuski był drugim spośród najpopularniejszych języków na świecie, jednak obecnie, poza angielskim, wyprzedza go również hiszpański. Obcokrajowcy chętnie się go uczą, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że porozumieją się w ten sposób z mieszkańcami wielu regionów na Ziemi. Poza tym, istnieje grupa osób, które są po prostu zafascynowane kulturą francuską, a co za tym idzie, także językiem. Dodatkowo, wiele osób twierdzi, że jest to najromantyczniejszy spośród języków, co jeszcze bardziej skłania do jego nauki.

W Polsce język francuski jest bardzo często jednym z języków obcych, które uczniowie mogą wybrać, jako przedmiot obowiązkowy w szkole ponadgimnazjalnej. Najczęściej główny językiem obcym jest angielski, a jako drugi można wybrać francuski, niemiecki, rosyjski, nieco rzadziej hiszpański. Oznacza to, że język francuski można również zdawać na maturze. Następnie, istnieje możliwość studiowania kierunku takiego, jak filologia romańska. Oczywiście, w niektórych przypadkach istnieje opcja nauki francuskiego już w przedszkolu, lecz jest to dość rzadka możliwość, ponieważ na pierwszych szczeblach edukacji w naszym kraju dominuje język angielski.

Jak w przypadku każdego innego języka obcego, tak i francuskiego uczy się skupiając się na trzech płaszczyznach – mówieniu, czytaniu oraz pisaniu. Dzięki temu, uczeń potrafi samodzielnie posługiwać się językiem, ale także rozumie, gdy posługuje się nim ktoś inny. Oznacza to, że lekcje opierają się na rozwiązywaniu zadań gramatycznych, ale także na rozmowach, słuchaniu odtwarzanych nagrań w języku francuskim, a dodatkowo, obowiązkowo, na wypowiedziach pisemnych.

1 Comment

  1. Och, ja ostatnio znalazłam sobie na nokaucie w dziale Nauka języka, idealną książkę do francuskiego i teraz ślęczę i się wkuwam. Chciałabym kiedyś móc pod wieżą Eiffla lokalnego sklepikarza sama o coś spytać:D

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.