Język hiszpański

hiszpaniaJęzyk hiszpański to jeden z najpopularniejszych języków na świecie. Jest on językiem urzędowym nie tylko w samej Hiszpanii, ale również w wielu krajach Ameryki Południowej. Są to m.in. Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Peru, Boliwia, Argentyna czy Chile. Poza tym, stanowi on język oficjalny w wielu ważnych organizacjach międzynarodowych. Są to m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Unia Europejska.

Poza tym, hiszpańskiego używa się w wielu innych krajach. Posługuje się nim wiele osób zamieszkujących Brazylię, Kanadę, Filipiny, Maroko czy Stany Zjednoczone. Powszechny jest też w kilku odmiennych państwach. Szacuje się, że na całym świecie jest on językiem ojczystym dla ok. 500 milionów ludzi. Uczy się go natomiast kolejnych kilkadziesiąt milionów osób. W zależności od źródeł, jest to ponad 20 lub nawet 46 milionów ludzi w 90 krajach. Z wyliczeń wynika, że po języku angielskim to właśnie hiszpański jest najczęściej nauczanym językiem na globie.

Ze względu na swoje pochodzenie, hiszpański zaliczany jest do grona języków romańskich indoeuropejskich. Wywodzi się on z języka kastylijskiego i dlatego też w Hiszpanii wciąż często nazywany jest właśnie w ten sposób. Poza kastylijskim, występują jeszcze inne dialekty hiszpańskiego. Są to kataloński, baskijski oraz galicyjski. Różnice między nimi nie są jednak znaczne. Należy jednak podkreślić, że hiszpański dość mocno różni się choćby od języka polskiego. Zauważalne jest to głównie w zasadach wymowy poszczególnych głosek.

W Polsce hiszpański jest jednym z języków chętniej wybieranych przez uczniów jako język obcy. Uczy się go najczęściej od szkoły ponadgimnazjalnej, jednak w niektórych gimnazjach także pojawia się wśród przedmiotów obowiązkowych. Można go również zdawać na maturze oraz studiować. Popularne są także kursy języka hiszpańskiego.

2 Comments

1. Hiszpański nie tylko jest popularny, ale też stosunkowo łatwy do nauczenia się. No i znajomość hiszpańskiego ułatwia podróżowanie po najciekawszych zakątkach świata.

2. Bartosz Rompala 16/01/2014 at 04:30

Dzięki za info nie wiedziałem, że to aż tak popularny język