Język niderlandzki i jego nauka

Holandia

HolandiaJęzyk niderlandzki jest jednym z najtrudniejszych, jakie można usłyszeć na naszym kontynencie. Mimo tego, posługuje się nim 27 milionów osób, z czego 23 miliony to ci, którzy używają go jako języka rodzimego. Zalicza się go do grupy tych indoeuropejskich i podgrupy germańskich. Bardzo wyraźnie słychać w nim duże podobieństwo do języka niemieckiego, ale przypomina też nieco język angielski oraz duński. Uważa się, że z językiem niderlandzkim powiązane są też kreolski i fryzyjski.

 

Poza tym, że języka niderlandzkiego używa się w Holandii, jest on też językiem urzędowym w Belgii. Ponadto, posługuje się nim w Surinamie, Bonaire, Sabie, Curacao, Sint Maarten, Arubie oraz Sint Eustatius, będącymi holenderskimi koloniami. Ze względu na różne miejsca występowania, podobnie to wielu innych języków dzieli się on na kilka odrębnych dialektów. Są to m.in. holenderski, brabancki czy limburski. Jednak poczynając od średniowiecza, bezustannie ulegały one przemianom, aż wspólnie stworzyły znany dziś język niderlandzki. Mimo tego, ich czyste odmiany bywają jeszcze spotykane w niektórych regionach Holandii, Belgii czy przynależnych im kolonii.

 

Język niderlandzki uważany jest za jeden z najcięższych w nauce. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim, można w nim zaobserwować dziwne łączenia sylab, które dla Polaków wydają się czasem wręcz niemożliwe do wypowiedzenia. Poza tym, podobnie do Niemców, Holendrzy używają długich słów, będących połączeniami krótszych wyrazów. Dla nich, znających ten język od urodzenia jest to uproszczenie, jednak dla uczącego się obcokrajowca jest to niezwykle trudne.