Język ojczysty plus dwa

Flaga

FlagaZnajomość języków obcych jest nam potrzebna z wielu względów. W dzisiejszym, kosmopolitycznym świecie, trzeba umieć porozumiewać się z obcokrajowcami, dlatego władanie najpopularniejszym językiem, czyli angielskim, stało się niemal obowiązkowe. Uczy się go dzieci nawet w niektórych przedszkolach, a od szkoły podstawowej jest on już przedmiotem obowiązkowym. Jednak, jak pokazują obserwacje, najlepiej jest znać więcej języków. Unia Europejska zauważa szczególną potrzebę nauki języków europejskich, ponieważ dzięki temu, łatwiej będzie znieść bariery pomiędzy europejskimi nacjami. W tym celu, UE promuje model „język ojczysty + dwa”, zachęcając do nauki, co najmniej dwóch języków obcych.

 

Polacy od momentu przystąpienia naszego państwa do UE regularnie wyjeżdżają do pracy w krajach członkowskich. Popularyzując naukę języków, UE zaznacza, że dobrze nimi władając, będziemy mieli większe szanse na zdobycie ciekawego zatrudnienia, niekoniecznie związanego z obecnie najpopularniejszą pracą fizyczną, ale pozycją bardziej ambitną. Żeby mieć równe szanse na terenie całej Unii, powinniśmy pogłębiać znajomość języków tych krajów, do których planujemy wyjechać. Każdy z nas myśląc o przyszłości, bierze pod uwagę jakieś konkretne państwa, więc dobrze jest przygotować się do ich podobju.

 

Ponadto, nauka języków obcych już we wczesnym wieku pozwoli nam uczęszczać do zagranicznych szkół. Uczelnie paryskie czy angielskie należą do jednych z najlepszych na kontynencie, więc jeśli tylko mamy w sobie tyle ambicji, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować się do nich dostać. Warto także brać udział w wymianach organizowanych pomiędzy szkołami. Poznamy, dzięki temu, nie tylko nowy język, ale też innych ludzi, nieznaną dotąd kulturę.

 

Na szczęście, według badań europejskich, Polacy wcale nie należą do narodów niechętnie uczących się języków obcych. Okazuje się, że najbardziej zamknięci na przyswajanie zagranicznych słówek są Anglicy, Irlandczycy oraz Hiszpanie i Portugalczycy. Ich języki są na tyle powszechne, że najwyraźniej nie widzą potrzeby nauki innych. Także Włosi rzadko władają językami odmiennymi, niż ich ojczysty. Natomiast największymi poliglotami w  Europie są mieszkańcy Luksemburga, Słowacji oraz Łotwy.