Już niedługo wakacje!

Plaża

PlażaKoniec roku szkolnego coraz bliżej – za nieco ponad 2 tygodnie, dzieci i młodzież z radością opuszczą szkolne mury, by rozpocząć wakacje. Co jeszcze czeka wszystkich, zanim nadejdzie ten wyjątkowy moment? Oczywiście, wystawienie ocen końcoworocznych oraz rozdanie świadectw. Samo wystawianie ocen zazwyczaj zaczyna się już w maju. Wtedy uczniowie rozpoczynają swoje prośby i błagania, by uzyskać, jak najwyższy stopień na świadectwie.

To także początek poprawek sprawdzianów i kartkówek, przynoszenia prac na zaliczenie i robienia wszystkiego, co tylko się da, by na ostatnią chwilę podnieść swoją ocenę. Kiedy już wreszcie obie strony są zadowolone – uczeń, że udało mu się wyprosić nieco większą ocenę, a nauczyciel, że mimo wszystko, jego podopieczni rzeczywiście coś potrafią, skoro udało się wystawić im pozytywne oceny – można zacząć prawdziwe przygotowania do wolnych dni.

Są tacy, którym nie chce się już chodzić do szkoły i regularnie bywają na wagarach, ale większość uczniów docenia fakt, że oceny już są na stałe zapisane w dzienniku, a lekcje, mimo że się odbywają, to jednak są znacznie „luźniejsze”, niż zwykle. Niektórzy nauczyciele specjalnie na ten okres planują ostatnie wycieczki klasowe lub zajęcia poświęcone na wspólne gry i zabawy. Mogą zintegrować ze sobą uczniów, zapewnić im rozrywkę, a jednocześnie mają pewność, że tak naprawdę, nikt nie straci żadne ważnego, szkolnego dnia podczas wycieczki, ponieważ nie ma już poważnych lekcji.

A co potem? W tym roku wakacje zaczynają się 29 czerwca w momencie, w której uczniowie odejdą od wychowawców rozdających świadectwa ukończenia kolejnej klasy. Potem już tylko powrót do domu, pokazanie dokumentu rodzicom i… wreszcie 2 miesiące wolności i szaleństwa!