Kosmetolog czy technik usług kosmetycznych – co wybrać?

Ogromne zapotrzebowanie rynku na wykształcone kosmetyczki sprawił, że w ciągu ostatnich dwóch dekad powstała ogromna ilość szkół oferujących kursy i stały tryb nauki w tym kierunku. Wybór jest tak duży, że warto wcześniej dokładnie zapoznać się z ofertą każdej jednostki.

Szkoła policealna, a może studia? Lepiej postarać się o dyplom technika, czy zostać kosmetologiem z tytułem? Czym różnią się te dwa zawody i co lepiej wybrać – spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

W szkołach policealnych można zdobyć gruntowną wiedzę na temat ludzkiej skóry, jej potrzeb i budowy. Szkoły rzetelnie przekazują wiadomości na temat dostępnych zabiegów i zapewniają także ćwiczenia praktyczne. Po dwóch lub trzech latach uczeń otrzymuje tytuł technika, który upoważnia do wykonywania zabiegów w salonie kosmetycznym. Szkoły te z reguły organizują również szkolenia dotyczące konkretnego zagadnienia, np. metod przedłużania rzęs. Kursy mają różną długość, przeważnie od jednego do dwóch semestrów. Na takim kursie uczeń otrzymuje wiedzę teoretyczną i praktyczną – szkoła zapewnia materiały do zajęć teoretycznych i produkty do przedłużania rzęs potrzebne do wykonania ćwiczeń praktycznych. Po zakończeniu nauki uczestnicy otrzymują zaświadczenie o odbyciu kursu. Ta opcja jest dobra dla osób, które już mają dyplom i chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz zakres usług.

Kilka lat temu pojawiły się szkoły wyższe, na których można uzyskać tytuł kosmetologa. Do wyboru są dwa etapy kształcenia – studia licencjackie, które kończą się tytułem licencjata oraz magisterskie (po przejściu pierwszego etapu). Trzeba pamiętać, że kosmetolog nie jest lekarzem medycyny estetycznej, dlatego nie może wykonywać niektórych zabiegów. Ogólnie jednak zakres obowiązków, a raczej uprawnień kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej pokrywa się. Na studiach znaczenie szerzej omawiana jest anatomia, dzięki czemu kosmetolog może przeprowadzić głębszą analizę problemów skórnych. Na studiach jest więcej zajęć praktycznych, z reguły uczelnie mają bardziej rozbudowane zaplecze, dysponują własnymi urządzeniami, posiadają produkty do przedłużania rzęs i paznokci, wykonywania omawianych zabiegów na skórę itd.

Jak widać, wybór wśród rodzajów kształcenia jest całkiem spory. Jeżeli chcesz posiąść szeroki zakres wiedzy i w przyszłości planujesz wykonywanie bardziej inwazyjnych zabiegów, lepszym wyborem będą studia wyższe. Ich absolwent jest lepiej przygotowany do diagnozowania swoich klientów, a tym samym trafniej dobiera zabiegi. Warto pamiętać, że lekarze medycyny estetycznej chętniej współpracują z kosmetologami, ze względu na zakres ich wiedzy.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.