Kryzys na rynku pracy – co ze studiami?

nauka

naukaProblemy osób z wyższym wykształceniem na rynku pracy trwają już od pewnego czasu. Niestety, okazuje się, że będzie coraz gorzej. Ostatnie prognozy eksperckie zapowiadają, że jeszcze w tym roku znacznie wzrośnie liczba bezrobotnych absolwentów szkół wyższych. Ogólnoświatowy kryzys nie zachęca przedsiębiorstw do rozpoczynania rekrutacji, a firmy, które potrzebują pracowników, wolą wybierać osoby doświadczone, a nie nowicjuszy, których wiedza jeszcze nie miała szansy ugruntować się w trakcie rzeczywistej pracy. Jak więc wybierać studia, żeby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w przyszłości?

Wielu specjalistów podkreśla, że nie warto iść na studia humanistyczne. Teoretycznie, rzeczywiście absolwenci takich kierunków nie cieszą się powodzeniem na rynku pracy. Jednak nie dotyczy to wszystkich. Ci, którzy właśnie zdali maturę rzeczywiście będą mieli problem ze znalezieniem pracy po takich kierunkach. Niemniej jednak, osoby, które dopiero rozpoczynają naukę w szkole ponadgimnazjalnej, wcale nie muszą rezygnować z pomysłu wybrania się na studia humanistyczne. Jeżeli wszyscy zaczną kierować się wskazówkami analityków, to w przyszłości odczuwalny stanie się deficyt w taj branży. Tym bardziej, że część humanistów opuszcza kraj, emigrując do pracy zagranicą.

Niemniej jednak, na chwilę obecną, już nie od pierwszego roku, najbardziej pożądani są absolwenci kierunków technicznych oraz informatycznych. Wszystko, co związane jest z nowymi technologiami ma szansę nadal się rozwijać. Mimo tego, z uwagi na niechęć pracodawców do studentów, którzy nie mają żadnej wiedzy praktycznej, jedynie teoretyczną, warto jeszcze w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu wybrać się na praktyki bądź staże. To pozwoli nam uzyskać jakiekolwiek potwierdzenie na to, że wyuczona na studiach teoria to nie wszystko, co umiem, a dodatkowe papiery zwiększą szansę przyjęcia do pierwszej pracy. Przydatne mogą być także specjalizacyjne studia podyplomowe umożliwiające zgłębienie wiedzy w konkretnych dziale danej nauki.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.