Krzyżówki i rebusy dla dzieci

dziecko

dzieckoDzieci nie przepadają za nauką, ponieważ najczęściej odbierają ją jako przeszkodę w zabawie. Dlatego wielu pedagogów zaleca, by podsuwać maluchom pomysły umożliwiające naukę poprzez zabawę. Służą temu niektóre zabawy czy gry edukacyjne. Dobrym pomysłem są krzyżówki i rebusy dla najmłodszych. Stanowią one ciekawą rozrywkę, ale jednocześnie stymulują szare komórki, co pozwala na szybszy  rozwój intelektualny naszej pociechy. Żeby jednak rozwiązywanie krzyżówek i rebusów rzeczywiście korzystnie oddziaływało na dziecko, początkowo musimy mu w tym pomagać.

Specjalne, proste i krótkie krzyżówki dla dzieci można znaleźć zarówno w sieci, jak i w niektórych pismach przeznaczonych do najmłodszych grup wiekowych. Te z internetu można wydrukować, by maluch mógł rozwiązywać ja na kartce. Oczywiście niezłym, choć trochę bardziej czasochłonnym pomysłem jest tworzenie takich małych krzyżówek przez samych opiekunów. Będą one o tyle dobre, że to rodzice najlepiej wiedzą, jakie pojęcia są już dzieciom znane, więc idealnie dopasują takie zadania do możliwości potomka. Najpierw musimy dokładnie wytłumaczyć malcowi, jakie są zasady rozwiązywania krzyżówek. Warto pokazać mu już taką, którą wcześniej sami wypełniliśmy. Kolejnym krokiem jest wspólne rozwiązywanie prostych krzyżówek dla dzieci. Dopiero, kiedy dziecko pojmie już zasady uzupełniania takich zadań, będzie mogło samodzielnie wymyślać i wpisywać hasła.

Innym, korzystnym dla dziecięco mózgu pomysłem są rebusy. Co prawda, rodzice raczej nie poradzą sobie z ich samodzielnym wymyślaniem, jednak sporo takich zagadek znajduje się w czasopismach dla maluchów, jak też w internecie. Podobnie, jak w przypadku krzyżówek, tak i przy rebusach początkowo pomocy udzielać powinni opiekunowie lub starsze rodzeństwo. Kiedy dziecko zrozumie, na czym to polega, z pewnością chętnie zacznie samodzielnie oddawać się tego typu rozrywkom.

1 Comment

  1. Podobnie pod kątem edukacyjnym sprawdzają się puzzle.
    Takie np puzzle clementoni – duże elementy puzzli pozwalają je swobodnie składać nawet młodszym dzieciom. I to super stymulująco wpływa na ich rozwój: kojarzenie, wyciąganie wniosków, łączenie. Niby proste – ale dla dzieci to prawdziwe odkrycie!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.