Kurs szybkiego czytania

Czytanie

CzytanieSzybkie czytanie jest niezwykle przydatne w wielu dziedzinach życia. Oczywiście, największy komfort daje nam ono w trakcie nauki. Poza tym, wielu osobom pomaga również w pracy. Jak łatwo się domyślić, podnosi to też jakość czytania w ramach relaksu, bez względu na to, czy sięgamy po książki, czy czasopisma. Szybkiego czytania można nauczyć się, dzięki specjalistycznym kursom organizowanym zarówno stacjonarnie, jak i online.

Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to jakość i szybkość czytania w sporym stopniu zależy od pozycji ciała, jaką przyjmuje czytający. Okazuje się, że ma ona wpływ na kąt padania światła, na kąt, pod jakim patrzymy, mniej lub bardziej męcząc oczy. Powinniśmy również pamiętać o tym, że nie należy czytać na siedząca, ani garbiąc się. Nasz organizm musi przyjmować postawę, która sprawi, że każdy narząd i układ będzie prawidłowo pracował, nie zakłócając naszego skupienia.

Poza tym, okazuje się, że nieprawidłowym zachowaniem jest czytanie na głos lub też w myślach. Nie powinniśmy wymawiać poszczególnych słów ani szeptem, ani mimowolnie w swojej głowie. Mamy rozumieć ogólny sens tego, co czytamy, nie skupiając się na pojedynczych wyrazach, ponieważ to doprowadza jedynie do zwiększonej dekoncentracji, zatrzymując naszą uwagę na drobnych elementach, a nie na spójnej całości.

Wbrew pozorom, z powolnym czytaniem należy walczyć od jak najmłodszych lat. Okazuje się bowiem, że czytając powoli, zanadto skupiamy się na słowach, na znakach, które widzimy, a w efekcie nasz wzrok może gubić się pomiędzy masą literek i wyrazów. A nam przecież chodzi o to, żebyśmy koncentrowali się wyłącznie na tym, co mamy krok po kroku zakodować w swoich myślach. Im szybciej będziemy czytali, tym skuteczniej trafi do nas tylko to, co powinno trafić.

Jeszcze jedną kwestią jest fakt, że mimo wszystko, nie możemy zawsze czytać szybko. Najlepiej jest sprawdzić swoje potrzeby po prostu dużo czytając. Sami dojdziemy do tego, które elementy lepiej jest nam czytać szybko, a które będą od nas wymagały większego skupienia, a co za tym idzie, powolniejszego czytania.

Zanim zaczniemy czytać, dobrze jest przejrzeć daną pozycję, czy to literacką, czy prasową, ponieważ łatwiej będzie nam zaplanować, w jaki sposób będziemy czytali tę publikację.