Kwiecień – czas zacząć przygotowania do matury

Egzamin

EgzaminPoczątek kwietnia to okres, gdy zaczynają powoli rozkwitać drzewa różnych gatunków. Powoli rozwijają się również kasztanowce, a to oznacza, że już niedługo matury. Jak się do nich przygotować? To pytanie zadaje sobie większość uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Przede wszystkim, warto zastanowić się, które ze zdawanych przedmiotów będą najważniejsze podczas składania dokumentów na uczelnię wyższą. Dzięki temu, będzie można zdecydować, do których przedmiotów przyłożymy się bardziej, a które musimy zaliczyć, nie skupiając się przy tym na maksymalnej liczbie punktów.

 

Matematyka jest dziś przedmiotem obowiązkowym podczas zdawania matury, jednak wielu z nas teoretycznie wystarczy 30% uzyskane z egzaminu dojrzałości. Oczywiście, chcąc wybrać się na uczelnię techniczną lub dostać miejsce na kierunek, przy którym wymaga się zdanej matematyki, musimy zadbać o, jak największą ilość punktów. Najmniej istotna jest ona dla przyszłych studentów kierunków humanistycznych. A jednak, wiadomości z zakresu matematyki wielokrotnie są znacznie bardziej przydatne, niż nam się wydaje. Jest to istotne z tego względu, że liczne specjalizacje humanistyczne uwzględniają zajęcia z logiki. Jest tak np. w przypadku większości kierunków pedagogicznych.

 

Poza tym, bardzo ważne jest przygotowanie się z języka polskiego oraz jednego z języków obcych. Pamiętajmy, że czeka nas nie tylko egzamin pisemny, ale też ustny, więc ucząc się, nie skupiamy się jedynie na teorii. Na egzamin ustny najlepiej jest przygotowywać się w parach tak, by można było ćwiczyć dialogi, ale i słuchanie ze zrozumieniem. Pomocne mogą być też kasety czy płyty z nagranymi rozmówkami. Można je nabyć wraz z książkami lub kupić z niektórymi gazetami zawierającymi, co jakiś czas, dodatki naukowe.

 

Z pozostałymi przedmiotami będziemy mieli najmniej problemów, ponieważ samodzielnie je wybieramy. Decydując, co chcemy zdawać, najczęściej wybieramy te przedmioty, z których czujemy się najsilniejsi, więc sami najlepiej wiemy, w jaki sposób prowadzić powtórki do matury. Ponadto, wybierając konkretne z nich, zazwyczaj posiadamy już niezbędną wiedzę, którą trzeba jedynie odświeżyć.