Matura 2013 w oczach humanistów

maturaPod koniec czerwca 2013r. opublikowane zostały wstępne rezultaty egzaminów maturalnych. Wynika z nich, że tegoroczny egzamin dojrzałości zdało 81% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na podstawie uzyskanych rezultatów uznano, że jak zwykle, najłatwiejszymi testami były matury z języków – zarówno polskiego, jak i obcych. Bez względu więc na to, jaki język wybrano, humaniści znów mogli liczyć na to, że ewentualne słabe wyniki z innych przedmiotów przyćmią dobrze napisane egzaminy językowe.

Jako najprostszy egzamin z języków obcych wskazano w tym roku maturę z języka włoskiego oraz hiszpańskiego. Nawet w tych regionach, w których odsetek uczniów z pozytywnym wynikiem z matury był najniższy, te dwa egzaminy w pełni się powiodły. Wielu uczniów przyznało też, że nietrudna była matura z języka rosyjskiego.

Chociaż wielu humanistów ma zwykle problemy z maturą z matematyki, która od niedawna znów jest obowiązkowa, to jednak w tym roku wielu zdających przyznało, że pytania na poziomie podstawowym nie były zbyt trudne. Przyznają to również nauczyciele, którzy twierdzą, że nawet typowi humaniści powinni być przygotowani do rozwiązywania zadań, jakie pojawiły się na tegorocznej maturze z matematyki.

Zdecydowanie najniższy odsetek zdanych egzaminów zauważalny był wśród innych egzaminów z przedmiotów ścisłych, w tym fizyki i astronomii czy chemii. Można więc stwierdzić, że w tym roku znów tu humaniści w największej liczbie zasilą szeregi studentów. Praktycznie co roku to właśnie humanistyczne przedmioty odznaczają się najwyższą zdawalnością na maturach.

1 Comment

  1. Bo i poziom matmy z tego co wiem jakiś super wysoki nie był… No ale wydaje mi się, że nie matura jest najwazniejsza a potem nauka na studiach i kursach. Znam ludzi, którzy na maturze wypadli cienko, a dziś pracują w dużych, liczących się firmach informatycznych (Home.pl i inne których zna się z czołówek i billboardów). Trzeba chcieć, ot co.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.