Matura – egzamin dojrzałości, czy coraz mniejszy poziom?

Książka

Fot. Fotoglobe.eu

Matura – kiedyś egzamin nobilitujący, obecnie coś, co trzeba zaliczyć w przypadku osób kończących edukację, albo egzamin będący tylko koniecznym do zaliczenia etapem w drodze do dyplomu magistra. Matura z roku na rok wywołuje coraz więcej kontrowersji, co ma bezpośredni związek z przeciekami tematów maturalnych. Co roku też w okresie egzaminów maturalnych trwa gorąca dyskusja na temat poziomu matury. Wiele osób zarzuca ministerstwu edukacji zaniżanie stopnia trudności tego egzaminu i tym samym obniżenia jego wartości. Problem polega także na tym, że zdanie matury to nie tylko zakończenie szkoły średniej, ale i przepustka do egzaminów na studia.

Niski poziom matury powoduje, że na studia startuje ogromna ilość osób, które wprawdzie zdały maturę, ale niekoniecznie poziom ich wiedzy daje im możliwość studiowania na wyższej uczelni. To jest naczynie połączone, bowiem niska jakość matury i ogólnie nauki w liceum przekłada się potem na jakość studiowania. To, że ktoś zdał maturę i dostał się na studia nie musi oznacza, że rzeczywiście ma szeroką wiedze. Wiele jest opinii środowisk akademickich wśród których słychać głosy o coraz niższym poziomie maturzystów przychodzących na studia wyższe.

A niski poziom studiowania to mierni magistrzy w przyszłości. Zwłaszcza kwestia matematyki na maturze budzi gorące dyskusje, ale to już stanowi odrębny temat, jakość nauczania matematyki w szkołach średnich i wiedza w tym zakresie posiadana przez osoby kończące licea.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.