Matura z angielskiego – podstawowa czy rozszerzona?

Zasady nowej matury głoszą, że egzamin z języka angielskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Jeżeli chodzi o egzamin ustny, to zdaje się go już na tym jednym wybranym poziomie. Do podstawowej części egzaminu pisemnego muszą przystąpić wszyscy, natomiast część rozszerzoną zdają jedynie chętni. Uczniowie więc zastanawiają się, jaki rodzaj matury zdawać, by dostać się na wymarzone studia. Jeżeli chodzi o to, by po prostu zaliczyć maturę, uczniowie podchodzą do poziomu podstawowego. Po takiej maturze nie jest wcale wykluczone dostanie się na studia. Jednak jeżeli maja zamiar wybierać się na dobre studia, to muszą zdawać tak, jak tego w pewnym sensie wymaga uczelnia, na którą się wybierają. Najczęściej wymagane jest zaliczenie poziomu rozszerzonego, jednak to zależy od szczegółowego procesu rekrutacji na danej uczelni. Na niektórych uczelniach można dostać dodatkowe punkty za zaliczenie matury rozszerzonej. Z języka angielskiego dobrze jest oczywiście podejść do poziomu rozszerzonego, pod warunkiem, że zda się go dobrze.

Potrzeba więc solidnego przygotowania. Każdy uczeń musi samodzielnie i spokojnie rozważyć, na jakim poziomie będzie zdawał maturę. Nie od dziś wiadomo, że obecnie języki obce są bardzo ważne, więc lepiej przyswoić je na poziomie szerszym niż podstawowy.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.