„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa

Książka2

Książka2„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa to jedno z najciekawszych i zarazem najpopularniejszych dzieł literatury rosyjskiej. Jest to powieść nieszablonowa, trudna do scharakteryzowania. Jej wielowątkowość i wyraźny podział na dwie zupełnie odrębne historie, które się przeplatają powoduje, że jednych męczy, innych naprawdę zachwyca. Choć napisana jest przystępnym językiem, to jednak potrzeba nieco wysiłku intelektualnego, by odkryć w niej liczne metafory. W tym wszystkim, „Mistrz i Małgorzata” pozostaje powieścią wzbudzającą w czytelniku różne emocje, a do tego trzymającą w napięciu.

„Mistrz i Małgorzata”, na pierwszy rzut oka, to opowieść o walce dobra ze złem. Jednak wielowątkowość tej historii sprawia, że porusza ona też szereg innych tematów. Książka pozwala np. przybliżyć nam realia życia w dawnej Rosji, porusza tematykę sztuki i odwiecznego konfliktu, jaki zwykle istnieje między twórcą dzieła a samym dziełem. Nie brakuje tu też satyry i wyjątkowo wysublimowanego, specyficznego poczucia humoru. W tym wszystkim pojawia się jeszcze miłość – wielkie uczucie między tytułowymi bohaterami.

Gdzieś jeszcze, pomiędzy tym wszystkim, pojawia się Poncjusz Piłat i Jezus Chrystus, co dodaje alegorii, metafor, dwuznaczności. Zawiłość tej powieści może początkowo zniechęcać, jednak czytelnik szybko zauważa, że całość jest niezwykle wciągająca i naprawdę godna przeczytania. To jedna z tych książek, które miały ogromny wpływ nie tylko na rosyjską, ale i światową literaturę. Zachwyca warsztatem pisarskim, fabułą i wyjątkowym dopracowaniem wszystkich detali, które złożyły się na wspaniałą całość.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.