Na co zwrócić uwagę, wybierając dany kierunek studiów

studia

studiaO tym, że wybór kierunku studiów powinien być sprawą przemyślaną, nikomu przypominać nie trzeba. Przecież wybierając studia zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy musieli poświęcić dużo czasu i energii, aby ukończyć uczelnię wyższą.

Wbrew pozorom istnieje spore grono osób, które wybiera się na studia, ponieważ „wszyscy tak robią”. I choć wiele z tych osób odpada po pierwszym semestrze, to jednak nie zastanawiają się oni nad powodami swojego niepowodzenia. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2013/2014 najczęściej wybieranymi kierunkami były informatyka, prawo i zarządzanie, podobnie jak rok wcześniej. Nie znaczy to jednak, że i ty musisz wybierać te kierunki.

Wybieraj mądrze

Niezaprzeczalną prawdą jest, że nie każdy musi skończyć studia, aby być dobrym fachowcem czy mieć dużą wiedzę. Wiele osób zdobywa doświadczenie dzięki wybraniu praktyki bądź pracy zawodowej i zdobyte umiejętności wykorzystuje, aby założyć własną działalność czy też stać się pożądanym specjalistą na rynku pracy. Tymczasem wybierając kierunek studiów należy uwzględnić przede wszystkim własne zdolności i umiejętności, a nie to, że dany kierunek jest modny i wybierany przez wiele osób. Warto zastanowić się nad tym, co chcemy robić i czy mamy ku temu odpowiednie predyspozycje.

Dowiedz się więcej

Kiedy wybierzesz kierunek studiów dla siebie, powinieneś jak najwięcej dowiedzieć się na jego temat. Znane przysłowie głosi: „Kto pyta, nie błądzi”, dlatego warto poznać nie tylko wymagania, jakie uczelnia stawia przed kandydatem na dany kierunek, lecz także zorientować się, kto prowadzi zajęcia i jakie przedmioty będą obowiązkowe w trakcie trwania studiów. Opis każdego kierunku powinien być dostępny w informatorach, więc zapoznaj się z nimi koniecznie, a także wybierz się na dni otwarte uczelni, gdyż tam możesz uzyskać wiele ważnych informacji. Dopytaj o specjalizacje, jakie możesz wybrać w trakcie trwania studiów i sprawdź koniecznie, czy wybrany przez ciebie kierunek ma akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Wybierając uczelnię, kieruj się nie tylko jej wysoką pozycją w różnych rankingach czy dobrymi opiniami studentów. Choć te kryteria są ważne, to warto także zwrócić uwagę na to, czy dana szkoła wyższa ma nawiązane kontakty zagraniczne, gdyż dzięki temu będziesz mieć szansę na uczestnictwo w zagranicznym stażu czy wymianie. Ważnym aspektem studiów jest możliwość odbycia praktyk. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów dowiedz się, czy uczelnia zapewnia praktyki czy też musisz je sobie zorganizować we własnym zakresie.

Decyzja o wyborze studiów jest decyzją ważną, dlatego należy dobrze ją przemyśleć, aby nie żałować. Co prawda w trakcie trwania studiów możesz dokonać zmiany, jednak przez to tracisz czas poświęcony na studiowanie dotychczasowego kierunku. Jeżeli poświęcisz czas na rekonesans, to możesz wiele zyskać, wybierając najlepszą możliwą opcję. Dzięki temu możesz mieć lepsze perspektywy w przyszłości w trakcie poszukiwania pracy zawodowej.

Więcej poradników o tym jaki wybrać kierunek studiów znajdziesz w serwisie Studiowac.pl

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.