Nauczyciel w-fu – czy to naprawdę takie proste?

w-f

w-fWedług niektórych osób, zawód nauczyciela wychowania fizycznego jest jednym z najprostszych. Nie trzeba tu posiadać tak szerokiej wiedzy, jak pedagodzy uczący innych przedmiotów, a wszelkie umiejętności ograniczają się jedynie do tych sportowych. Czy jednak naprawdę tak jest? Jeżeli przyjrzymy się bliżej wymaganiom stawianym nauczycielom tego, teoretycznie, prostego przedmiotu, to okazuje się, że wcale nie są one takie banalne.

Nauczyciel nie tylko ma dostosowywać plan zajęć do ogólnych wymogów stawianych przed nim przez Ministerstwo Edukacji oraz cały system szkolnictwa. Musi wiedzieć, jak dostosować zajęcia do możliwości konkretnych jednostek. Nie może przemęczać tych podopiecznych, którzy nie są w stanie wykonywać założonych ćwiczeń, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, może podnieść poprzeczkę dla uczniów szczególnie wysportowanych, którzy wykazują chęć podnoszenia swoich zdolności. Powinien umieć skrzętnie dostosować program do ogólnie przyjętych norm, ale jednocześnie, musi brać pod uwagę indywidualne cechy każdej uczonej jednostki.

Ponadto, część specjalistów uważa, że to właśnie nauczyciel wychowania fizycznego powinien przekazywać uczniom informacje dotyczące zdrowego trybu życia, w tym nie tylko ćwiczeń, które powinny być nawykiem, ale również odpowiedniej diety zapewniającej zdrowie i siłę. Niestety, w Polsce raczej trudno jest znaleźć tak kompetentnego nauczyciela, stąd właśnie takie, a nie inne stereotypy dotyczące tego zawodu.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.