Nauka literek – jak sprawić, by była przyjemna?

obrazek2

obrazek2Nauka literek oraz cyferek to jeden z pierwszych poważnych wyczynów w życiu małego dziecka. Żeby jednak była ona efektywna, opiekun powinien zadbać o odpowiednie metody przyswajania wiedzy. Jak wiadomo nie od dziś, najmilej i najlepiej uczy się w trakcie zabawy. Jak dobierać zabawy, żeby zoptymalizować naukę literek?

Przede wszystkim, warto czytać razem z dzieckiem książeczki edukacyjne. Są one precyzyjnie dostosowane do wieku i stopnia rozwoju pociechy, a dzięki temu idealnie trafiają w jej potrzeby edukacyjne. Niemniej jednak, można sięgać również po inne publikacje, w których znajdują się proste słowa czy pojedyncze znaki. Wtedy, w atmosferze zabawy i śmiechu możemy wskazywać maluchowi poszczególne literki i głośno, wyraźnie je wymawiać. Nie musimy wcale przerabiać w ten sposób całego alfabetu. Wskazane jest, by co jakiś czas powtarzać po prostu znaki, jednocześnie nie przemęczając malca. Możemy jednak zachęcać go do tego, żeby powtarzał litery po nas.

Bardzo dobrym pomysłem są klocki z literkami i cyferkami. Najpierw dajmy dziecku oswoić się z nimi. Niech traktuje je jak standardowe zabawki. Z czasem jednak zacznijmy wskazywać poszczególne litery, wypowiadać je, pokazywać, że można z nich tworzyć proste, dwu- lub trzyliterowe słowa.

Oczywiście, bardzo pomocne są także współczesne zabawki edukacyjne takie, jak zabawkowe laptopy czy interaktywne maskotki. One również są zaprogramowane tak, żeby dziecko mogło w prosty, ale przyjemny sposób poznawać kolejne znaki alfabetu, ucząc się czytać, a później też liczyć.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.